SON DAKİKA

‘Yerli ve milli’ kredi derecelendirme kuruluşu geliyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Moody’s’in geçen haftaki not indiriminde siyasi yönün öne çıktığını iddia ederek, “Bankamız tarafından kullanılacak milli bir kredi derecelendirme kuruluşuna ihtiyaç duymaktayız. Kurulacak olan yapının uluslararası standartlara uyumlu olması ve bağımsız-tarafsız olarak kurularak faaliyetlerine devam etmesi önemli” dedi.

BDDK Başkanı, ulusal kredi derecelendirme kuruluşunu bu yıl içinde kurmayı hedeflediklerini kaydetti.

Kuruluşun yapısı ile ilgili de bilgi veren Akben, “Özel bir şirket olabilir ama şu anki yapıda zor görünüyor. Bankalarımız ortaklık şeklinde yapabilirler, şirketler de ortak olabilir. Kimsenin payının yüzde 10’u geçmemesini öngörüyoruz. Kredi Kayıt Bürosu’na benzer bir yapıda olabilir” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN ELEŞTİRMİŞTİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu ‘Ba1’den ‘Ba2’ye düşürmüş ve not görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a çevirdi. Bu gelişme üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Moody’s’i siyasi karar almak ve Türkiye düşmanı olmakla suçlamıştı.(DUVAR)

Okumadan Geçme

Financial Times: Kürt seçmen diken üstünde

İngiliz gazetesi Financial Times, nüfusun çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu 19 ilde sandık taşıma ve birleştirme kararına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *