SON DAKİKA

Yaralı köpekten özür diledi: İnsanlık adına özür diliyorum

Geçtiğimiz gün gündeme getirdiğimiz sokak köpeklerinin yaşam haklarının ihlal edildiğine yönelik haberin ardından, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) temsilcileri Erciş’te incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonrası ilçe kaymakamı ile görüşen temsilciler, sokak köpekleri için olumlu koşulların hazırlanacağına yönelik vaatler aldı.

Van’ın Erciş ilçesinde öldürülen sokak köpeklerine yönelik haberi gündeme getirmemiz ardından, Hayvan Hakları Federasyonu’ndan (HAYTAP) tepki gecikmedi. Olaydan birkaç gün sonra Erciş’e gelen HAYTAP İstanbul Saha Sorumlusu Zuhal Arslan ve beraberindeki uzmanlar, bölgede incelemede bulundu. İlçeye gelmeleri ile birlikte ilçe girişinde bulunan Çelebibağı Mahallesi’nde yavru bir köpeğin kulağının kesilmesine tanıklık eden Aslan ve ekibi, müdahalede bulunarak köpeği aracına aldı. Ardından öldürülen köpeklerin atıldığı ilçe çöplüğünü ziyaret ederek, buradaki içler acısı duruma tanıklık yaptı. Beraberlerinde getirdikleri mamaları sokak köpeklerine dağıtan Aslan, daha sonra Erciş Belediyesi Kayyımı, aynı zamanda İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar ile görüştü. Burada yapılan görüşmeler sırasında Yaşar, sokak köpeklerinin yaşam hakkının sağlanması için ellerindeki imkanları kullanılacağını ifade etti.

‘İnsanlık adına senden özür diliyoruz’

Kulağı kesilen köpek yavrusunu veterinere götüren HAYTAP temsilcisi Aslan, köpeğin acı çekmesine dayamayarak zaman zaman duygulanması dikkat çekti. Sürekli köpeği teselli eden aslan, kanlar içindeki köpek yavrusuna sarılarak, “İnsanlık adına senden özür diliyorum” dedi. Aslan’ın veterinerle birlikte özenle tedavi ettiği köpek yavrusunun kesilen kulaklarına çok sayıda dikiş atıldı.

‘Erciş’in durumu çok kötü’

Erciş’teki izlenimlerine ilişkin Gazete Yaşam’a açıklamada bulunan Arslan, Erciş’te bulunan şehir çöplüğünü ziyaret ettiklerini ifade ederek, köpeklerin içler acısı durumuna dikkat çekti. Arslan, ”İlçenin şehir çöplüğünde yüzlerce köpek açlığa terk edilmiş. Hayvanlar aç, bir dağın başında bırakılmış. Yiyecekleri yemek yok, su yok. Erciş’in durumu çok kötü, Erciş’ten üzülerek ayrılıyoruz” dedi. Köpekler için yaşam alanları aynı zamanda kısırlaştırma çalışmaları başlatılması için duyarlı insanlara çağrıda bulunan Arslan, “Yaşam hakkı kutsaldır, bizim olduğu gibi onlarında yaşam hakları vardır. Lütfen bu konuda duyarlı olalım” dedi.

Ardından Erciş İlçe Kaymakamı, aynı zamanda Belediye Kayyımı Mehmet Şirin Yaşar ile görüşen Arslan ve ekibi, Yaşar’ın sokak köpeklerinin korunmasına yönelik kendilerine verdiği olumlu vaatler sonrası ilçeden ayrıldı. Sırası ile birçok il ve ilçeyi ziyaret edeceklerini belirten Arslan, sokak hayvanları için çözüm üretmeye çalışacaklarını ifade etti.

Okumadan Geçme

Okulun bahçesindeki parkta oynamak 10 TL!

İstanbul’da Mehmetçik İlköğretim Okulunda öğrencilerden sürekli para istenmesi ve okul bahçesine ücretli park yapılmasına tepki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *