SON DAKİKA

Van’da Hamalların günü bir ‘yük’ beklemekle geçiyor

Fazıl ELÇİ- Doğan AKDAMAR

 

Van’da Hamallar kar, kış soğuk demeden günlük ekmek paralarını çıkartmak için 3 tekerlekli bisikletle gün boyu pedal çeviriyorlar. Köylü yurttaşların bulunduğu yerde hamallık yapan hamallar kazandıkları para ile geçimlerini sağlıyorlar. Hamalcı pazarında kimi hamalcı günde 2 sefer yaparken kimi hamalcı ise günde 1 sefer yapıyor.
‘ İş yok güç yok burada bekliyoruz’
Üç tekerlekli arabayla hamallık yapan Ali Adıyaman isimli yurttaş, “biz gece dokuz ona kadar burada bekliyoruz, her gün buradayız günlüğümüz bazen 5 ile 10 TL’ye geliyor, bütün hamal arabaları burada bekliyor. İş yok güç yok burada bekliyoruz, başka hiçbir görevimiz yok, burada aç aç çalışıyoruz bir yük olsa götürüyoruz olmasa da burada akşama kadar bekliyoruz. Van’da iki yerde hamal pazarı var fazla artık kimse hamal arabalarına yönelmiyor. Geçen senelere göre sayıları oldukça düşük. Eskiden yurttaşlar eşyalarını hamallar ile taşırken şimdi özel arabaları ile taşıyor” dedi.
’10 lira kazandım, 5 lira yedim 5 lira bana kaldı’
Hamallık yapan Hakan Karataş isimli yurttaş ise cümlelerine şu sözlerle devam ediyor, “bugün akşama kadar 2 sefer yaptım 10 lira kazandım, 5 lira yedim 5 lira bana kaldı. Kirada kalıyorum 200 lira veriyorum, elektrik su faturasını da veriyorum. Sonbahar ve kış aylarında bu işi yapıyorum yazında çobanlık yapıyorum, orda kazandığımı gelip kiraya veriyorum. Biz hamalcılar büyük sorun yaşıyoruz belediye bir Pazar vermiyor. Sokak ve cadde başlarına park ediyoruz. Park yerlerimiz ide ticari araçlar işgal ediyor. Başka bir işimiz olmadığı için mecburen bu işi yapıyoruz.” dedi
‘İşleri çok zahmetli’
Yükünü bir hamal arabacısına vermeye gelen Memet İzgi isimli yurttaşta, “buranın kışı oldukça zor kar yağıyor her yer buz, arabacılar da çok zahmet çekiyor çoğu günlerde arabacılar buzdan dolayı düşüyorlar, burası onların pazarı, bizde buraya geliyoruz bir yükümüz ve eşyamız olsa onlara verip onlar götürüyor mahalleye, bu yüzdende işleri çok zahmetli halk da onlara yardımcı olması lazım hayatları oldukça zor olduğunu söyledi.”
Yaşları 15 ile 60 arasında değişen hamallar, yok olma ile karşı karşıya kalan mesleği devam ettiriyorlar.

 

 

 

 

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *