SON DAKİKA

Van Newrozu Kutluyor

Sabahın erken saatlerinde onbinlerce kişi Newroz’un kutlanacağı Van Kalesi eteklerinde bulunan Newroz Parkı’na akın etmeye başladı.

Geçmiş yıllara nazaran güneşli güzel bir günün yaşandığı Van’da onbinlerce kişi Newroz alanına akıyor. Günler öncesinde seferberlik ruhuyla hazırlıkları yapılan Van Newrozu tarihinin en görkemli halk buluşmalarından birine tanıklık etmeye hazırlanıyor.

Van’da Newroz kutlamaları için sabahın erken saatlerinde kentin onlarca noktasında bir araya gelen Vanlılar, kimi araçlarla kimi yürüyerek Newroz kutlamalarının yapılacağı tarihi Van Kalesi ve Van Gölü’nün buluştuğu Van Kültür Parkı’na doğru hareket etti. Kent merkezinin tüm mahallelerinden sabahın erken saatlerinde Newroz alanına insan akını gerçekleşirken, merkez ve ilçelere bağlı köylerden de binlerce kişi Van Newroz’una katılmak için kente geldi. Kiras, fistan, şal û şapik giyerek alana gelen Vanlılar, birçok noktada polis kontrolünden geçiyor. Alana varan kitle çalınan müzik ve davul-zurna eşliğinde halaya dururken, mahallelerden ise hala insan akını devam ediyor.

Polisin yoğun önlemler aldığı ve helikopterlerle havadan izlediği Newroz alanı, HDP ve DBP bayraklarıyla süslenirken, sahneye “Newroz pîroz be” ve “8 Mart’tan Newroz’a özgürlük için alanlardayız” pankart asıldı.

İRANLILAR DA NEWROZ’DA

Van’daki Newroz kutlamalarına tatil için Van’a gelen çok sayıda İranlı yurttaş da katılırken, yiyecek ve içecek stantları ise alanın dışında kuruldu. Alanda bin kişi görevlendirilirken, Van Newroz’u konuşmalar ve müzik dinletileriyle devam edecek. Kaynka: MA

Okumadan Geçme

193 bin TL’lik ‘örnek tuvalet’ 3 günde tahrip edildi

Yalova’da Dünya Tuvaletler Birliği (WTA) hibesiyle yaptırılarak cuma günü törenle hizmete açılan 193 bin TL’lik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *