SON DAKİKA

Urla’da yakıt tankında sızan fuel oil denize aktı

İZMİR – Urla’da Ege Üniveristesi’nin ısınmada kullandığı yakıtın tankında meydana gelen sızıntı sonrası fuel oil denize aktı. Yapılan açıklamalarda deniz canlılarının zarar görmediği savunuldu.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Urla Yerleşkesi’nde ısınmada kullanılan fuel oil tankının vanasındaki arıza nedeniyle sızıntı meydana geldi. Dün akşam saatlerinde yaşanan sızıntı nedeniyle tankın içinde bulunan yakıt, yağmur suyu tahliye kanalıyla, Urla’da teknelerin de bağlı bulunduğu iskeleye aktı. İlçe sakinlerinin ihbarıyla hem üniversite hem de özel bir firma temizleme çalışmalarına başladı. Yoğun yağmur nedeniyle sabah başlayan çalışmalarda, iskelenin giriş bölümünden yakıtın açık denize yayılmaması için önlemler alındı.

İskelede demirli bulunan 80 tekne de kirlilikten etkilendi. Ege Bölge Koordinatörü Eymen Gök, çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürdüklerini, en kısa sürede de denizi tamamen temizleyeceklerini ifade etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de konuyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi. Temizlik faaliyetlerinin tamamlanması için liman kullanıma kapatıldı.

‘DENİZ CANLILARI ZARAR GÖRMEDİ’ İDDİASI

Urla Yelken Kulübü Başkanı Ümit Karapança, hava şartlarından dolayı çalışmaların sabah saatlerinde başladığını belirterek, deniz suyunun soğuk olmasının kimyasal maddenin ayrışmasını geciktirmesinin avantaj olduğunu ifade etti. Yaklaşık bir aylık sürede denizin tamamen temizleneceğini belirten Karapança, balık ölümünün yaşanmadığını savundu.

Ege Üniversitesi Dekan Vekili Prof. Dr. Uğur Sunlu da, haber almalarının hemen ardından müdahale ettiklerini belirtirken, deniz canlılarının sızıntıdan zarar görmediklerini savundu.

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

‘Enerji sorununun kaynağı daha fazla kazanma hırsıdır’

MUĞLA – 2. Enerji Çalıştayı’nda sunumunu yapan HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *