SON DAKİKA

Tutuklu sanık tahliye edildi, firari sanık 17 aydır yakalanamadı

İZMİR – Buca’da öldürülmesinin ardından içinde bulunduğu ev ateşe verilen Sibel Çelik’i öldürmek suçlamasıyla yargılanan tutuklu Selman Yılmaz tahliye edildi. Çelik’in öldürülmesine ilişkin yargılanan sanık Halil Yılmaz ise 17 aydır yakalanamadı.

İzmir’in Buca ilçesinde 12 Temmuz 2016’da öldürüldükten sonra içinde bulunduğu daire ile birlikte yakılan Sibel Çelik’in faili sanık Selman Yılmaz ve 15 aydır firari olan kardeşi Halil Yılmaz’ın yargılandığı davanın 5’inci duruşması görüldü. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tasarlayarak öldürme” suçu ile görülen duruşmaya tutuklu sanık Yılmaz getirildi. Duruşmaya tarafların avukatları ile birlikte Sibel Çelik’in annesi Cemile Çelik, babası Süleyman Çelik katıldı. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi.

Tutuklu sanık Selman Yılmaz, geçen duruşmadaki savunmasını tekrarlayıp, suçsuz olduğunu belirttikten sonra tahliyesini talep etti. Sanık avukatı da müvekkilinin olay günü ve saatinde arkadaşının evinde olduğunun bilirkişi ek raporlarıyla tespit edildiğini belirterek, Yılmaz’ın tahliyesini talep etti. Sibel Çelik’in annesi Cemile Çelik ise “Yargılamanın bir an önce sonuçlanarak katilin cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Çelik Ailesi’nin avukatı Sibel Önder, sanık Selman Yılmaz’ın serbest bırakılması halinde delilleri karartabileceğinin göz önünde bulundurulmasını ve tutukluluk halinin devamını talep etti. Önder, “Sanık Selman’ın telefonla görüşme yaptığı yerlerin olayın olduğu Halil’in evinin yakınlarında olması, sanığın olayın hemen ardından Diyarbakır’a gitmiş olması ve kardeşinin evinin yanmış olmasına rağmen merak edip eve bakmaya gitmemiş olması nedeniyle atılı suçları işlediğini düşünüyoruz” dedi.

MAHKEMEDEN TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, Sibel Çelik’in İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek otopsi raporunun beklenmesine, sanık Selman Yılmaz’ın olay günü kullandığı cep telefonunun bilirkişi tarafından incelenmesine ve suç vasfının değişme ihtimalinin bulunması nedeniyle sanığın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

 

Kaynak : Mezopotamya Ajansı

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *