SON DAKİKA

Taşeron işçiler: Malzeme değil işçiyiz

ANKARA – Ankara Numune Hastanesi çalışanları, KHK ile getirilen taşeron düzenlemesine tepki göstererek, “İnsan emeğinin ihalesi olmaz” dedi.

Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm- İş) üyesi taşeron işçiler, Ankara Numune Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. “Taşeron işçilerine ayrımsız kadro istiyoruz” pankartı açan işçiler, sık sık “Malzeme değil işçiyiz” sloganı attı. Hastanenin yemekhanesinde taşeron olarak çalışan Nusret Aldan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen taşeron düzenlemesinin çözüm olmadığını belirterek, bu düzenlemenin eşitsizlik, adaletsizlik ve haksızlık gibi yeni sorunlar yaratacağını söyledi.

Düzenlemeyle birlikte bazı taşeron işçilerin kadroya alındığını bazılarının ise alınmadığını anımsatan Aldan, “Aynı işi farklı hastanelerde yapan taşeron işçilerin yapılan ihalelerin şartnamelerine bağlı olarak bir kısmının kadroya geçmesi ve bir kısmının kadrodan faydalanamaması hem Anayasa’ya hem de eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu eşitsizliğin biran evvel giderilmesini talep ediyoruz” dedi.

‘İNSAN EMEĞİNİN İHALESİ OLMAZ’

Aldan, kadroya alınacak işçilere sürgün dayatmasının önünü açacak düzenlemelerden vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, “Hiçbir insan ihale ile çalıştırılamaz. İnsan emeğinin ihalesi olmaz. Taşeron işçilik köleliktir” diye konuştu.

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *