SON DAKİKA

SKM’den Tek tip tepkisi: Çığlıklarımızı birleştirirsek kazanacağız

İZMİR – Tek tip elbiseye karşı dışarıda olan kadınlar olarak da direneceklerini söyleyen SKM üyeleri, “Birlikte direnir çığlıklarımızı birleştirirsek kazanacağız” dedi.

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) İzmir Temsilciliği kadın cinayetlerine dikkat çekmek için 11 Şubat 2015’te Mersin’in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan’ın öldürülmesine atfen her ayın 11’inde yaptığı eylemin 23’üncüsünü yaptı. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar, “Yaşamak istiyoruz” pankartı açarak, “Tek tipe hayır” ve “İçerde dışarda hücreleri parçala” sloganları attı.

SKM adına açıklamayı okuyan Alev Özkiraz, her kadının tanıdığı ya da tanımadığı bir erkeğin şiddetine uğradığını belirterek, kadınların yaşamlarına ve bedenlerine yönelik saldırılarda artış yaşandığını söyledi. Devletin sisteminde taciz ve istismarın suç unsuru olarak görülmediğini ifade eden Özkiraz, 2017 yılında 409 kadının katledildiğini, 332 kadının da cinsel saldırıya maruz kaldığını vurguladı.

‘ÇIĞLIKLARIMIZI BİRLEŞTİRİRSEK KAZANACAĞIZ’

KHK’ler ile kadınlara cezaevlerinde ve dışarıda tek tip bir yaşamın dayatıldığını dile getiren Özkiraz, “Sözünü söylemeyen, itaat eden anlayışa karşı sözümüzü, eylemimizi büyüteceğiz. Tek tip elbiseye karşı direnmek sadece tutsakların görevi değildir. Ezilenlerin ayrı ayrı direndiği bir mücadele tarzıyla faşizmi yenme şansı yoktur. Bu yüzden tüm kadınlarla tek tipe birlikte direneceğiz. Biliyoruz ki; birlikte direnir çığlıklarımızı birleştirirsek kazanacağız” dedi.

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

Bi destê gulberojan bo dayîka Dêranê

Kulîlkên heft reng xwe hênik dikin li zozanan. Çiyayên me yên sotî baran rakirine dansê. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *