SON DAKİKA
TURKIYE FUTBOL ANTRENORLERI DERNEGI'NIN (TUFAD), TURKIYE FUTBOL FEDERASYONU (TFF) IS BIRLIGIYLE ANTALYA'NIN SERIK ILCESI BELEK TURIZM MERKEZINDE DUZENLENEN ULUSLARARASI PRO-LISANS ANTRENOR GELISIM SEMINERI'NDE ANTALYASPOR'UN YILDIZ FUTBOLCUSU ETO'O, BESIKTASLI OYUNCU FERREIRA PEPE VE SIVASSPORLU AROUNA KONE, 'YILDIZ FUTBOLCU GOZUYLE TURK VE AVRUPALI ANTRENOR' KONULU PANELE KATILDI.(FOTO:TOLGA YILDIRIM/ANTALYA-DHA)

Samuel Eto’o: Türk futbolcular benim 800 metre arkamda

Antalya’da düzenlenen seminere katılan Samuel Eto’o, yerli futbolcuların daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Eto’o, “36 yaşındayım ama her maçta çok koşmayı düşünüyorum. Ben çoğu zaman koşuyorum ama Türk futbolcular benim 800 metre arkamda” diye konuştu.

 

Antalyaspor’da forma giyen Kamerunlu yıldız Samuel Eto’o, yerli futbolcuların kapasitelerine güvenip, Türk futbolunu geliştirmek için daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Eto’o, “Rahatlıklarını biraz bırakmaları lazım. 36 yaşındayım ama her sezon en az 20 gol atmayı veya maçta çok koşmayı düşünüyorum. Ben çoğu zaman koşuyorum ama Türk futbolcular benim 800 metre arkamda” dedi.

Antalya’da, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği’nin (TÜFAD) ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) işbirliğiyle Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri düzenlendi. “Yıldız Futbolcu Gözüyle Türk ve Avrupalı Antrenör” konulu panele Antalyasporlu Eto’o, Beşiktaşlı Pepe ve Sivassporlu Arouna Kone, konuşmacı olarak katıldı.

‘TEKNİK DİREKTÖRLÜK AİLE YÖNETMEK GİBİ’

Futbolu bir tiyatro oyununa benzeten Eto’o, “Teknik direktörlük aile yönetmek gibi. Kendi vizyonunu futbolculara aktarması saatler, günler, aylar alabilir. Bu nedenle bir sinemaya, bir aileye benzetebiliriz, kolay değil. Aslında önemli olan futbolcu ve teknik direktör ilişkisidir. Aranızda ne kadar iletişim olursa o kadar bizim yararımıza olur, hocanın oyuncu vizyonunu uygulayabiliriz. Guardiola ile çalıştığımızda iletişimimiz çok iyiydi, çok bilgi paylaşımı yaptık ve onun oyun vizyonunu sahaya tam olarak yansıtabildik” dedi.

‘HAMZAOĞLU, RIZA HOCANIN YAPTIĞINI YAPARSA BAŞARILI OLUR’

Rıza Çalımbay’ın mükemmel bir teknik direktör olduğunu söyleyen Eto’o, “Kendisi ilk geldiğinde oyun vizyonunu anlattı. Disiplinini sağladı. Kaptanlar arasında yönetime gidecek iletişimi sağladı. Bazı durumlarda yöneticilerin işlere karışmasını istemiyoruz. Teknik direktöre bırakılmalı. Takım içindeki yönetmenlik, uyum sağlama konusunda Rıza hocanın yaptığını Hamza Hamzaoğlu da yaparsa başarılı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

‘TÜRK FUTBOLCULAR KAPASİTELERİNE GÜVENMİYOR’

Türk oyuncuların kapasitelerine tam olarak güvenmediğini belirten Eto’o, “Türk futbolunda büyük teknik direktörler var. Altyapı var. Türk oyuncular kapasitelerine tam olarak güvenmiyor” dedi.

Bir ülkeye gittiğinde sadece futbol oynamayı düşündüğünü dile getiren Eto’o, “Ama aklımda her zaman neleri yapacağımı göstermek de var. Bu benim ülkemin ve kıtamızın futbolunu büyüttü. Tüm futbolcular bu söylediklerimi eleştiri olarak görmemeli. Biz sonuçta bu ülkedeysek milli takım için oynayamayız. Farklı deneyim getiriyoruz” şeklinde konuştu.

‘TÜRK FUTBOLCULARIN RAHATLIKLARINI BIRAKMASI LAZIM’

Türk futbolcuların daha fazla sorumluluk alması gerektiğini kaydeden Eto’o, şunlar söyledi:

“Yerli oyuncular daha büyük sorumluluk almalı. Futbolu büyütmeli. Bireysel hedefleri, kişisel istekleri olmalı. Forvetin 20 gol atmam lazım demesi gibi. Rahatlıklarını biraz bırakmaları lazım. 3 senedir buradayım, 36 yaşındayım ama her sezon en az 20 gol atmayı düşünüyorum veya maçta çok koşmayı düşünüyorum. Ben çoğu zaman koşuyorum ama Türk futbolcular benim 800 metre arkamda.”

PEPE: TÜRK FUTBOLCULAR YETENEKLİ AMA SIKI ÇALIŞMALILAR

Beşiktaş’ın savunma oyuncusu Pepe de teknik direktörün oyuncularla iyi bir iletişim kurması gerektiğini vurguladı.

Genç oyuncuların sorun yaşaması halinde bunu ilk olarak takım kaptanı üzerinden teknik direktör ya da yönetime bildirmesi gerektiğini belirten Pepe, “Kaptan da takım arkadaşlarının durumunu bilmeli. Türk futbolcuları çok yetenekli. Çok yetenekli ama ileri bir adım atmak zorunda olduklarında, yurt dışına transfer ya da milli takımda üst düzeyde oynama konusunda o adımı atarken zorluk yaşıyorlar. Bence sıkı sıkıya çalışmalılar” diye konuştu.

‘TRANSFER TEKLİFİ GELİNCE, CENK 2-3 HAFTA MENTAL OLARAK ZORLANDI’

Cenk Tosun’un Everton’a transferi hakkında konuşan Pepe, milli futbolcunun kendisine teklif geldiğinde 2-3 hafta dalgalanma süreci yaşadığını anlattı.

Bu sürecin ardından Tosun’un toparlanma dönemine girdiğini aktaran Pepe, “Orada dalgalanmayı gördüm ve Türk futbolcular öne atacakları bir adımda mental olarak ne kadar zorlandıklarını gördüm. Cenk ile konuştuk maçlardan önce gittiğimiz kampta. Ben ona sadece ‘günün tadını çıkar, kendini geliştir’ dedim. Sonuçta iyi oldu” dedi.

Türk futbolcuların sabırsız yapıya sahip olduğunu aktaran Pepe, 70’inci dakikadan sonra futbolcuların beyinleriyle değil kalbiyle oynamasının sahaya olumsuz yansıyabildiğini belirtti.

KONE: SAMET HOCA BENİM İÇİN GERÇEK BABA

Sivassporlu Arouna Kone de soruları cevaplandırdı. Kariyerinde çalıştığı en iyi teknik direktörün kim sorusuna Kone, “Samet hoca benim için gerçek baba” diye cevap verdi.

Sivasspor’daki ilk zamanlarında yabancı futbolcularla iyi enerjiyi nasıl oluşturabilecekleri konusunda Samet Aybaba ile görüştüklerini anlatan Kone, “O bana sabırlı olmamı söyledi. Dediğini yaptım, bekledim. Şimdi aile gibi olduk. Samet hocanın dediği doğru çıktı” dedi.

Kone de Türk oyuncuların daha fazla sorumluluk alıp, Türkiye’yi yurt dışında daha fazla temsil etmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak : DHA

Okumadan Geçme

Ev sahibi Rusya ilk kez yenildi

2018 Dünya Kupası A Grubu maçında Uruguay, ev sahibi Rusya’yı 3-0 mağlup etti. Uruguay, 10’uncu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *