SON DAKİKA

Muhabirlerimiz hakim karşısına çıktı

Erciş’te istismar haberi yapan gazetecilerin 2. Duruşması görüldü
Erciş ilçesinde bir çok okulda yaşanan cinsel istismarı gündeme getiren gazeteci Erhan Akbaş ve İdris Yılmaz, bugüm ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Van’ın Erciş İlçesinde Keklikova Mahahallesi ve 3 farklı okulda yaşanan cinsel istismar iddialarını gündeme getiren Gazete Yaşam muhabirleri İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek’in haklarında açtığı dava nedeni ile ikinci kez hakim karşısına çıktı. Erciş 1.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, gazeteci İdris Yılmaz, Erhan Akbaş ve avukatları Savaş Avcı hazır bulunurken, davacı Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek duruşmaya katılmadı.
‘Bizler gazeteciyiz suçlu değiliz’
Yapılan kimlik tesbitlerinin ardından ilk sözü alan İdris Yılmaz, “Bizler kamu yararına ve kamuyu ilgilendiren bir olaya dikkat çektiğimiz için buradayız. Yaptığımız haberin arkasındayız. Bu tip olayların ve karanlıkların aydınlatılması için gazetecilik mesleğimizi icra etmeye de devam edeceğiz. Suçlu arıyorsanız yargılamanız gerekenler istismarcılar ve onları koruyan kişilerdir. Bu anlamda yargılanmanın basın özgürlüğü yasaları çerçevesinde yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Yılmaz, “daha birkaç gün önce Erciş’te bir kız yatılı okulda yine 4 kız çocuğun istismar edildiği iddiası gündeme gelmiştir. Bu ilişkin soruşturma başlatılmıştır. Bu olaylar kimin denetiminde kimin sorumluluğunda yapılmış, bununda araştırlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Bizler gazeteciyiz suçlu değiliz hakkımızda yöneltilen suçlamaların hiç birini kabul etmiyoruz” dedi.

Ardından söz alan Erhan Akbaş, ilk duruşmada mahkeme tutanaklarınada geçen, bir başka okulda yaşanan cinsel istismar olayı ile ilgili Şimşek’İn savunmasının olayı inkar etmeye yönelik olduğuna dikkat Çekti. Akbaş,“istismar olayı, 03 Ocak 2017 tarihinde yaşanmıştır. Öğrenci beynaları ile doğrulanan istismara rağmen, istismarcı olduğu iddia edilen öğretmen malesef halen görevi başındadır. Biz bu olayı haberleştirdikten sonra mağdur öğrencilerin Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğünde ifadelerine baş vurularak soruşturma başlatılıyor. Sayın hakim, belirttiğim tarihlere baktığınızda sizde aylarca adli soruşturmanın başlatılmadığını, haberimizin ardından başlatıldığını göreceksiniz” dedi. Akbaş savunmasının devamında, “dosyadaki mahakeme tutanaklarını incelerseniz Şimşek’in belirttiği tarihte ‘hem adli hem idari soruşturma başlattık’ dediğini göreceksiniz. Durum böyle değil adli soruşturma haberimizin ardından başlatılmıştır. Soruşturma dosya tarihi ve yayınladığımız haberin tarihine bakarsanız sizde bu gerçeği göreceksiniz” dedi

‘Vidani bir sorumluluk hisettim gazetecilerin vekaletini aldım’

Gazetecileri savunan Av. Savaş Avcı, ilk duruşmayı izlediğini fakat yaşanan duruma karşı vicdanen sesiz kalamayacağı kanısına vardığı için gazetecilerin vekaletlerini alarak savunmak istediğini belirtti. Avcı savunmasına şu ifadelere dikkat çekti. “ Sayın Erol Şimşek’in ilk duruşmada takip ettiğim kadarı ile ‘ben kamu görevlisiyim’ diyerek fazla bir egosu olduğunu düşünüyorum. Gazetecileri devlet düşmanı olarak yansıtmaya çalışması son derece kaygı verici bir durumdur. Gazetiler burada sadece görevlerini yapmışlardır. Şimşek’i hedef gösteren bir ifade, yada olayı çarpıtan bir haber yapmamışlardır. Yapılan habere dikkat edilirse köylülerin beyanı ve Erol Şimşek ile yaptıkları görüşmeye yer verilmiştir. Bu bağlamda gazeteci müvekkilerimin beraatini talep ediyorum” dedi.

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti stismarla ilgili yürütülen soruşturma dosyalarının tekrar incelenmesine ve genel dosya durumunu değerlendirme kararı verilerek duruşma 6 Mart 2018 tarihine ertelendi.

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *