SON DAKİKA

Moskova’dan Ankara’ya İdlib yanıtı

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Ankara’yla yeni bir gerilim istemediklerini ancak Fetih el Şam’ı yok etmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Yakın diyalog devam edecek” dedi.

Rus Dışişleri kaynakları, Rusya ve İran büyükelçilerinin Türkiye Dışişleri’ne çağrılmasını yorumladı. İzvestiya gazetesine konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan 3 kaynak, Ankara ile yeni bir gerilim istemediklerini ancak Fetih el Şam’ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) akıbeti gibi hassas konularda taviz vermeyeceklerini söyledi.

Rus kaynaklardan biri, “Astana formatında başarıyla çalışıyoruz ve bu işbirliği sürmeli. Ancak ilkesel duruşumuz, Fetih el Şam’ın imha edilmesini öngörüyor ve biz bundan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘FETİH EL ŞAM’A DESTEK SÜRDÜRÜLÜYOR’

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin İdlib’deki silahlı muhalefeti vurduğu iddialarını reddetti. Klintseviç, “Biz sadece teröristleri bombalıyoruz. Elbette bu durum, militanlara büyük miktarda kaynak aktarıldığı için bazı aktörleri kızdırıyor. NATO ülkelerinin istihbaratları, önceden olduğu gibi Fetih el Şam’a destek veriyor” diye konuştu.

KREMLİN SÖZCÜSÜ: YAKIN DİYALOG DEVAM EDECEK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un, İdlib’deki gelişmeler sebebiyle Türkiye Dışişleri’ne çağrılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Gerilimi azaltma bölgeleri hakkındaki anlaşmaların gerçekleştirilme süreci ve Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin hazırlıkları da dahil olmak üzere siyasal çözüm sürecine girilmesi, çeşitli düzeylerde sürekli olarak temas halinde olunmasını gerektiriyor. Bu, uzman düzeyindeki ve üst düzeydeki temaslar gibi başka düzeylerdeki temaslar için de geçerli. Bu temaslar gerçekleşiyor. Şüphesiz bu yakın diyalog devam edecek.”

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

Hürmüz Boğazı tehdidi: Petrol fiyatları artar

İran Devrim Muhafızları Komutanı İsmail Kevseri İran petrolünün satışı engellenirse Hürmüz Boğazı’ndan petrol gemisi geçişlerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *