SON DAKİKA

Lockheed Martin: F-35’ler Türkiye’ye 21 Haziran’da verilecek

Amerikan silah firması Lockheed Martin, Türkiye’ye F-35’lerin teslimatına karşı ABD Kongresi’nde yapılan girişimlere rağmen, ilk uçağın 21 Haziran’da bir törenle teslim edileceğini açıkladı. ABD merkezli savunma haberleri sitesi Defence News, Amerikan hükümetinin Kongre’deki girişimlere rağmen uçakların teslim edilmesi planlarını değiştirmediğini yazdı.

Defence News’un görüştüğü bir Lockheed Martin sözcüsü, gelecek hafta Fort Hood’daki üretim tesislerinde bir tören düzenleneceğini açıkladı. Sözcü, “F-35 programında geleneksel olarak ABD’nin ve uluslararası müşterilerin ilk uçağı için bir tören düzenlenir. Türkiye’nin ilk uçağı için törenin 21 Haziran’da yapılması planlanıyor. Uçak daha sonra Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne götürülecek, Türk pilotları burada F-35 eğitim sistemine katılacak” dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD’de bazı Kongre üyeleri, Türkiye’nin F-35 alımına karşı çıkıyor. Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava sistemleri almasını ve Amerikalı din görevlisi Andrew Craig Brunson’ın Türkiye’de cezaevinde olmasını gerekçe gösteren senatörler, önümüzdeki hafta Türkiye’ye teslimatın engellenmesini öngören bir yasa tasarısını Senato’ya sunacak.(DUVAR)

Okumadan Geçme

193 bin TL’lik ‘örnek tuvalet’ 3 günde tahrip edildi

Yalova’da Dünya Tuvaletler Birliği (WTA) hibesiyle yaptırılarak cuma günü törenle hizmete açılan 193 bin TL’lik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *