SON DAKİKA

Kürkçü: AKP, OHAL’i darbeyi değil demokrasiyi ezmek için kullandı

HDP İzmir Milletvekili Kürkçü, AKPM’deki OHAL oturumunda, “Hükümet, OHAL’i, Meclis’in bypass edilmesi ve eğitimden, turizme, cezaevi tüzüklerinden ihracat düzenlemelerine kadar her maksatla KHK çıkarmak için kullandı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) “Olağanüstü Hal: AİHS’nin 15. Maddesi Çerçevesinde Yükümlülüklerin Askıya Alınması” oturumda söz aldı.

“OHAL yönetimi altında Türkiye, bir olağanüstü hal devletine dönüştürülmüştür” diyen Kürkçü, Meclis’teki muhalefet partilerinin OHAL ilanına karşı oy kullandığını belirtti:

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 15. maddesinin askıya alınmasına, bunun, Erdoğan rejimini tüm demokratik kurumları zayıflatmak ve güçler ayrılığının son kırıntılarını, özellikle de yargı bağımsızlığını öğütmek için güç ve fırsatla ödüllendireceği inancıyla kararlı bir biçimde karşı koymuştuk.”

“Bu ‘lütfu’ hak etmek için çok gayret gösterdiler”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından söylediği “Bu Allah’ın bize bir lütfudur” sözünü hatırlatan Kürkçü, sözlerine şöyle devam etti:

“Erdoğan ve müttefiklerinin bu ‘lütfu’ hak etmek için çok gayret göstermiş olduklarını kabul etmemiz gerekir. Erdoğan ve etrafının darbe hazırlıklarından nerede, ne zaman, nasıl ve ne şekilde haberdar oldukları ve darbeye karşı koymaya nasıl ve hangi mekanizma üzerinden karar verdikleri hala açıklığa kavuşmuş değil.

“Yorumculara, tanıklara, savcılıklardan sızan belgelere ve Erdoğan’ın darbe girişimine dair şahsi anlatısının tutarsızlıklarından anlaşıldığına göre Erdoğan rejimi, başlangıçta ve gayri resmi olarak Gülen Tarikatının, Gülen yanlısı subay, yargıç ve polis amirlerinin tasfiyesine tepkiyle ilişkilendirdikleri darbe hazırlıkları hakkında bilgi sahibiydi. 16 Temmuz sabahı 2 bin 735 hakimin görevden alınması bu anlamda son derece manidardır.

“Yoksa hükümet, eyleme geçinceye kadar varlığından habersiz olduğunu iddia ettiği askeri darbe girişimi için binlerce yargıcı nasıl hedef almış olabilirdi?”

“Komisyonun, sorumluları dinlemesi engellendi”

“TBMM araştırma komisyonundaki AKP çoğunluğunun, komisyonun darbenin bağımsız bir anlatısını ve başlıca oyuncular olan Gülen Hareketi, Erdoğan ile partisi, ordu, polis vb.’nin oynadıkları rolleri ortaya koyacak şekilde tüm sorumlu askeri ve siyasi şahsiyetleri dinlemesini engellemiş olması da bu bakımdan çok manidardır.

“Türkiye’deki OHAL sadece hükümetin ölü doğmuş bir darbeye karşı tepkisi olmakla kalmayıp beklenen ve hazırlanılan bir durum, bir olağanüstü hal devletinin temellerini atmak için kullanılan bir payandadır.”

“Türkiye’de OHAL yedinci kez, üç aylığına uzatıldı”

“AKPM geçtiğimiz hafta Türkiye’de OHAL uygulamasının yedinci kez üç aylığına uzatıldığını not etmeli.

“Geçen 18 ay boyunca hükümet, OHAL’in kendisine verdiği acımasız güçleri, Meclis’in bypass edilmesi ve eğitimden, turizme, cezaevi tüzüklerinden ihracat düzenlemelerine kadar akla gelen her maksatla kanun hükmünde kararname çıkarmak için kullandı. OHAL yönetimi altında Türkiye, bir olağanüstü hal devletine dönüştürüldü.

“AKPM gözlerini 24 Haziran’da Türkiye’de OHAL altında yapılacak olan ve ülkenin kaderini belirleyecek olan seçimlerden ayırmamalı.”

Siyasi Haber

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *