SON DAKİKA

KESK’li kadınlar: Diyanet istismarı meşrulaştırıyor

VAN – Van’da KESK’li kadınlar, çocuk istismarını, tecavüzü ve tacizi meşrulaştırmakla suçladıkları Diyanet’i ve kentte bir grup erkek tarafından başlatılan “Pembe otobüs istiyoruz” kampanyasına dönük tepkilerini gösterdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Kadın Platformu üyeleri, resmi internet sitesinde “buluğ” ve “nikah” konularında 9 yaşındaki kız çocuklarının gebe kalabileceği ve yanlarında velileri olmadan evlenebilecekleri yönünde tanımlamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ve kentte bir grup erkek tarafından başlatılan “Pembe otobüs istiyoruz” kampanyasını protesto etti.

‘AKP DÖNEMİNDE KADIN VE ÇOCUĞA ŞİDDET ARTTI’

Düzenlenen basın toplantısında, KESK Kadın Platformu Dönem Sözcülüğü adına açıklama yapan Eylem Uca, AKP iktidarı sürecince çocuk istismarları, çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün arttığını ifade etti.

Uca, “Her yeni güne kadınların erkek şiddetine maruz kaldığı, öldürüldüğü, çocuklarımızın yurtlarda, okullarda, taciz ve tecavüze uğradığı haberleri düşmektedir” dedi.

‘DİYANET İSTİSMARI MEŞRULAŞTIRIYOR’

AKP’nin eğitimde 4+4+4 uygulamasına geçmesiyle çocuk yaşta evliliklerin önünü açtığını söyleyen Uca, yine müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasanın çocukları her türlü istismara açık hale getirdiğini söyledi. Uca, Diyanet’in ‘Kız çocukları 9 yaşında evlenebilir, gebe kalabilir; erkek çocukları 12 yaşında evlenebilir, baba olabilir’ açıklamasıyla çocuk istismarını, tecavüzü, tacizi meşrulaştırdığını kaydetti.

‘DİYANET KAPATILSIN, ÇOCUK PARKLARI YAPILSIN’

“Bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini, pedagojiyi hiçe sayan AKP iktidarının ihtiyaçları doğrultusunda tanımlar geliştiren Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır” diyen Uca, Diyanet eliyle yaratılmaya çalışılan bu karanlığı Ensar’dan, Aladağ’dan, Dikili’deki yurtlardan tanıdıklarını söyledi. Uca, “Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılsın, yerine çocuk parkları yapılsın” dedi.

Yine kentte bir grup erkek tarafından başlatılan “Pembe otobüs istiyoruz” kampanyasına da tepki gösteren Uca, uygulamanın ayrımcı ve kadını ötekileştiren bir adım olduğunu söyledi.

‘TACİZİ BİZZAT ERKEKLER GERÇEKLEŞTİRİYOR’

Kadınlar adına erkeklerin karar vermesine tepki gösteren Uca, bu adımın kadınların seyahat etme ve araç seçme özgürlüğünü kısıtladığını belirtti. Uca, “Kadınlara uygulanan şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının önlenmesi zihniyetlerin değişmesi ve ciddi yaptırımlarla ancak çözülebilir. Ayrı ulaşım araçları çözüm değildir. Bu uygulama ‘pembe otobüslere’ binmeyen kadınlar için de ciddi sorunlar yaratacak, kadınlar farklı baskılarla karşı karşıya geleceklerdir. Pembe otobüs kampanyasını başlatan erkeklerin düşünemediği önemli bir konu da tacizi bizzat yine erkeklerin gerçekleştirdiği gerçeğidir. Bu uygulama Van gibi medeni bir şehre yakışmamaktadır. Bu kampanya yerine otobüs seferlerinin artırılması için duyarlılık gösterilmesi daha yerinde bir adımdır” şeklinde konuştu.

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

Bi destê gulberojan bo dayîka Dêranê

Kulîlkên heft reng xwe hênik dikin li zozanan. Çiyayên me yên sotî baran rakirine dansê. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *