SON DAKİKA

KESK: OHAL iktidarın elinde silaha dönüştü

MERSİN – KESK Mersin Şubeler Platformu Sözcüsü Yılmaz Bozkurt, OHAL’in siyasi iktidarın elinde, tek adam diktatörlüğü hedefinin önündeki engelleri temizleme silahına dönüştürüldüğünü söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, ihraç edilen üyelerinin işe iade edilmesi talebiyle Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklama da, “Haksız hukuksuz işten atılan KESK üyeleri işlerine iade edilsin” pankartı açılırken sık sık “İşimizi geri istiyoruz” sloganları atıldı. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt, OHAL’in siyasi iktidarın ve sarayın elinde tek adam diktatörlüğü hedefinin önündeki engelleri temizleme silahına dönüştürüldüğünü belirtti. KHK’lerin Türkiye’yi yönetenlerin korkusunun ürünü olduğunu aktaran Bozkurt, OHAL’in siyasal iktidarın tüm keyfi emelleri önündeki engelleri temizleme silahına dönüştüğünü ifade etti.

‘KEYFİ KARARLARA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ’

OHAL adı altında antidemokratik düzende yayınlanan KHK’ler ile 100 binin üzerinde kamu emekçisinin ihraç edildiğini hatırlatan Bozkurt, İhraç edilenlerin 4 bin 238’inin KESK üyesi olduğuna dikkat çekti. OHAL hukuksuzluğu altında, yeni yılın ilk günlerinde başka bir keyfi uygulamanın haberini aldıklarını ifade eden Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Mersin Üniversitesi Hastanesinde çalışan üyemiz Nadide Toker, OHAL’in izin verdiği keyfilik yetkisine dayanarak işlem yapan Mersin Üniversitesi Disiplin Kurulu tarafından ‘memuriyetten çıkarılma’ kararı ile 6 Ocak 2018 günü işinden atıldı. 2012 yılından kalma, düşmüş bir davayı ve savcılığın henüz işlem bile yapmadığı 8 Mart’ta yapılan bir basın açıklamasının gerekçe gösterildi.”

Yapılan keyfi kararlara karşı mücadelelerini her geçen gün daha da büyüteceklerini ifade eden Bozkurt, “Haksız yere işten atılan her bir üyemiz işlerine iade edilene kadar OHAL’den mesul olan ve onu uygulayanların peşini bırakmayacağımız” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DE İKİ AYRI HUKUK VAR’

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Adil Aktay ise, AKP iktidarının FETÖ’cülere sağladığı imkânlarla ülkenin başına bela ettiğini söyledi. AKP iktidarının Türkiye’yi paralel hukuk belası ile karşı karşıya getirdiğini aktaran Aktay, şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de iki farklı hukuk geçerlidir. Türkiye Cumhuriyeti hukuku ve OHAL hukuku mevcuttur. Hangi hukukun uygulanacağına AKP karar veriyor. AKP şuan OHAL hukuku uygulamaktadır. Tüm bunlara karşı muhalif kesimin birlik olması gerekir.”

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

193 bin TL’lik ‘örnek tuvalet’ 3 günde tahrip edildi

Yalova’da Dünya Tuvaletler Birliği (WTA) hibesiyle yaptırılarak cuma günü törenle hizmete açılan 193 bin TL’lik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *