SON DAKİKA
Ankara Katliamını kınamak ihraç gerekçesi

Katliam anmasına katılmak ihraç gerekçesi

İDRİS YILMAZ/ÖZEL HABER

 

GAZETE YAŞAM-SES Siirt Şube Başkanı Mehmet Alanç 10 Ekim patlamasını kınamak amacı ile yapılan basın açıklamasına katıldığı için ihraç edildi.

 

 

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile çok sayıda kişi işinden edildi. İhraç edilen çok sayıda kişiye ise gerekçe olarak katıldığı basın açıklamaları ya da etkinlikler gösteriliyor. Bu isimlerden biri de 17 yıllık sağlık memuru Siirt SES Şube Başkanı Mehmet Alanç, 10 Ekim’de Ankara’da ‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne yapılan bombalı saldırı saldırıyı kınamak için yapılan basın açıklamasına katıldığı için ihraç edildi. Alanç, “Barışı talep ettiğimiz her etkinliğimiz suç sayıldı ve hakkımızda davalar açıldı. Beraat ettiğimiz bu davalar bile ihraç gerekçesi sayıldı” dedi.

 

‘Hukuk askıda’

 

OHAL ile birlikte hukukun askıya alındığının altını çizen Alanç, “Yaptığımız basın açıklamaları eylemler başka ülkelerde ödüllendirilirken tam tersi bize cezalar yağdırıldı. Geçmiş dönemlerde OHAL dönemlerde biz yine sendikacılık yapıyorduk. Bugün maruz kaldığımız bu durumları ve hukuksuzluğu o dönemlerde yaşamadık. Hayatımda unutamadığım çocuklarımla bire bir yaşadığım bir olay. Ankara katliamında çok sayıda arkadaşımı yitirdim. Binlerce insanın barışı haykırdığı bu alanda DAİŞ’in saldırısı ile katliam yapıldı. Bunu kınamak bu katliama tepki göstermek her şeyden önce insani bir görevdi. Bu katliamı kınadığımız için bize cezalar yağmaya başladı. Burada yaptığımız basın açıklamaları, ‘Halkı galeyana getirmek kin ve nefrete sürüklemek’ gerekçesi ile suç sayıldı” dedi.

 

‘Bizi üzen ülkenin uçuruma sürüklenmesi’

 

Dünya savaşlarında bile sağlıkçıların dokunulmazlığı olduğunu ifade eden Alanç, “ Çok sevdiğim can ciğer dostum dediğim iki doktor arkadaşım Şırnak’ta öldürüldü. Cizre’de birçok doktor arkadaş görevini yaparken öldürüldü.Yine bir doktor arkadaşım Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK’nin yaptığı yol kontrolü sırasında öldürüldü. Biz bununla ilgili sağlıkçılara dokunulmaması gerektiğini basın açıklaması ile duyurduk. Bu açıklamayı yaptığımız için hem idari hem de parasal cezalara maruz kaldık. Bizi üzen görevden alınmamız bizi yıpratmıyor. Maalesef ülkemizde bu tür kararlar alınması barışı talep edilmenin suç sayılması ve bu uygulamalarla ülkenin uçuruma sürüklenmesi bizleri üzmektedir” dedi.

 

‘Beraat ettiğim soruşturmalar tekrarlandı’

 

Hakkında 9 farklı soruşturma açıldığını ifade eden Alanç,” Daha önce hakkımda farklı cezalar verildi. 657’nic maddeye göre daha önce açılan bir soruşturmanın tekrarı olamaz.  TCK kanununa aykırı olarak aynı soruşturmaların tekrarını yaptılar. Buna rağmen beraat ettim. Beraat etmeme rağmen bu soruşturmalar gerekçe gösterilerek ihraç edildim” sözlerini kullandı.

 

Alanç, ihraç edildikten sonra kendi imkanı ile açtığı kıraathanede çalışarak geçimini sağlıyor.

Haberin videosu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GAZETE YAŞAM-SES Siirt Şube Başkanı Mehmet Alanç 10 Ekim patlamasını kınamak amacı ile yapılan basın açıklamasına katıldığı için ihraç edildi.

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *