SON DAKİKA

Kabak çekirdeğinin 8 faydası

Kabak çekirdeği protein ve yağ bakımından zengin bir kuruyemiştir. Her gün düzenli olarak tükettiğiniz kabak çekirdeği vücudunuza iyi gelecek bir çok faydalı bileşenler içerir. İşte kabak çekirdeğinin faydaları…

 

Kilo vermeye yardımcı

Kabak çekirdeği bitkisel protein kaynaklarına göre daha yüksek oranda protein içerir. Doğru miktarda kullanıldığında kilo vermeye yardımcıdır. Tüketim miktarını günde bir avuç olarak ayarlamak yeterli olacaktır.

Depresyon düşmanı

Çinko eksikliğinden kaynaklanan depresyonun önüne geçebilir çünkü kabak çekirdeği çinko açısından çok zengin besin bir kaynağıdır. Ayrıca sağlıklı yağlar içerdiğinden beyni rahatlatır.

Kalp sağlığı destekçisi

Çekirdekler kalbin sağlıklı kalmasını sağlayacak iyi bir antioksidan, çinko, magnezyum ve yağ asitleri kaynağıdır. Kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu dengeler. Kan damarlarının gevşemesini sağlar. Kan basıncını düşürerek kalbi korumaya yardımcı olur.

Saç bakımına birebir

Kabak çekirdeği, içerdiği omega-3 yağ asitleri, çinko, kükürt, A, K ve B vitamini ile saç ve saç derisi için mükemmel bir kaynaktır. Kabak çekirdeğinin günlük dozda tükettiğinizde saçlarınıza parlaklık verir. Saçların dökülmesini yavaşlatarak uzamasını destekler.

Cildin gençleşmesine yardımcı

Balkabağının bu tohumları içerdiği E vitamini ile güçlü bir antioksidandır ve cildi güçlendirir. Omega-3 yağ asitleri ve A vitamini ise cilt hücrelerini yeniler ve cilt sorunlarını en aza indirir. Ciltteki hasarlı doku ve hücreleri onarmaya yardımcı olur.

Lif deposu

Kabak çekirdeğinde bolca lif bulunur. Lif içeriği yüksek olduğundan, şeker hastalığı, kalp hastalığı, obezite gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını düşürür. Karaciğeri korur. Lifçe zengin olduğundan diyet listelerinde de kullanılabilir.

Omega-3 kaynağı

Kabak çekirdeğinde bol miktarda bulunan Omega-3 vücutta kanın düzenli akmasını sağlar, kötü kolesterolü düzenler ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur. Ayrıca kanserle mücadele eder.

Antioksidan bakımından zengin

Antioksidanlar iltihaplanmayı azaltır ve hücreleri zararlı serbest radikallere karşı korur. Bu özelliği ile vücudu birçok farklı hastalıktan koruyarak hastalıklara koruyucu kalkan etkisi yaratır.

(Hürriyet)

Okumadan Geçme

193 bin TL’lik ‘örnek tuvalet’ 3 günde tahrip edildi

Yalova’da Dünya Tuvaletler Birliği (WTA) hibesiyle yaptırılarak cuma günü törenle hizmete açılan 193 bin TL’lik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *