SON DAKİKA

İstismar faili ‘terörist’ savunmasıyla beraat etti

HABER MERKEZİ- Diyarbakır’da bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 23 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 58 yaşındaki H.Ö. adlı erkek, savunmasında ailenin bir yakınının “terörist” olduğunu bu nedenle kendisine iftira atıldığını iddia edince beraat etti.

Diyarbakır’da yaşayan 58 yaşındaki H.Ö. isimli erkek, 28 Haziran 2016 günü aynı mahallede yaşayan komşularının çocuğu G.A.’dan elindeki poşetleri evine götürmesini istedi. Bunun üzerine ağlama krizine giren çocuk, annesine gitmek istemediğini söyledi. Annesinin ısrarı üzerine yaşadıklarını anlatan çocuk, H.Ö.’nün kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Anne, çocuğun söylediklerinin ardından polis merkezine giderek şikayetçi oldu.

ÇOCUĞUN İFADESİ ALINDI

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında pedagog gözetiminde ifadesi alınan çocuk, yemek kaplarını geri götürdüğü sırada H.Ö.’nün kendisini cinsel istismara maruz bıraktığını ancak korktuğu için ailesine anlatamadığını söyledi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve ifadesinde suçlamaları reddeden H.Ö., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan sonra yeniden G.A.’nın yaşadığı mahalleye dönen H.Ö. hakkında, “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından 23 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

SANIĞI GÖRÜNCE AĞLADI

Diyarbakır 6’cı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin ardından tutuksuz sanık H.Ö. yargılanmaya başlandı. Duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan sanık savunma yaptığı sırada, salonda bulunan çocuk ağlamaya başladı. Duruşmadaki pedagog, G.A.’nın sanığı görmek istemediğini, gördüğü zaman olumsuz etkilendiğini ifade ederek, çocuk ile sanığın karşı karşıya gelmemesi gerektiğini belirtti. Bunun üzerine, çocuğun salondan çıkarılmasına karar verildi. Çocuğun savunmasının alındığı sırada da sanığın SEGBİS ekranındaki görüntüsü kesildi.

AKLANMAK İÇİN ‘YEĞENİ TERÖRİST’ DEDİ

Sanık H.Ö. iftiraya uğradığını ileri sürerek, “Bu annesinin iftirasıdır. Amcamın 2 oğlu korucudur. Mağdurun annesi bu nedenle bana düşman oldu. Benim suçla hiçbir ilgim yok. Annesinin yeğeni teröristtir ve çatışmada ölmüştür. Ben kendisine, ‘Senin yeğenin teröristti. Asker polis şehit, o şehit değil, cennetlik değil’ dedim. Bunun üzerine iftira attı” sözleriyle suçtan aklanmaya çalıştı.

Karar duruşmasından önce mahkemeye başvuran sanık avukatı, olayın basına yansıması nedeniyle avukat Muhammed Çalışkan hakkında, “Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüsten” suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

BERAAT ETTİ

Davanın son duruşmasında söz hakkı verilen savcı, sanığın iddia edilen suçlardan beraatına karar verilmesini istedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Remzi Atalay ise ailenin olayı öğrendiği anda yetkili makamlara başvurduğunu söyleyerek, sanık ile çocuğun ailesi arasında iftira atmayı gerektirecek bir husumetin olmadığını ve sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Çalışkan da, çocuk ve sanık taraflar arasında olay duyulmadan önce komşuluk ilişkisi olduğunu vurgulayarak, çocuğun cinsel istismarla ilgili bu kadar ayrıntıyı bilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bunun bile tek başına olayın gerçekleştiğini gösterdiğini dile getiren Çalışkan, “Sanık sürekli husumet ve terör yandaşlığından bahsetmiştir. Bunlar da suçtan kurtulmaya yöneliktir. Sanığın her iki suçtan ayrı ayrı üst sınırdan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını talep ediyoruz” şeklinde beyanda bulundu.

Mahkeme somut bir delil elde edilemediği iddiasıyla H.Ö. hakkında beraat kararı vererek, sanığa hazineden 4 bin 360 lira avukatlık ücreti ödenmesine hükmetti. (MA)

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *