SON DAKİKA

İstanbul Newrozu Bakırköy’de kutlanacak

İstanbul Newroz Koordinasyonu, Newroz programını açıkladı. İstanbul Newroz’u, 21 Mart Çarşamba günü Bakırköy Halk Pazarı’nda “Newroz direniştir! Halkların faşizme karşı baharıdır!” sloganıyla kutlanacak.

İstanbul Newroz Koordinasyonu, 2018 Newroz programını Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il binasında yaptığı basın toplantısıyla duyurdu. 21 Mart Çarşamba günü Bakırköy Halk Pazarı’nda kutlanacak İstanbul Newrozu’nun sloganı ise, “Newroz direniştir! Halkların faşizme karşı baharıdır!” olarak belirlendi.

‘500 BİN KİŞİYLE NEWROZ’U KUTLAYACAĞIZ’

Ortak açıklamadan önce konuşan HDK İstanbul İl Eşsözcüsü Atilla Özdoğan, “Newroz’u 1 Mayıslaştırmak, 1 Mayıs’ı Newrozlaştırmak istiyoruz. Bu süreci örgütlerken sadece Kürtlerin değil, tüm halkların Newroz’u sahiplenmesini hedefliyoruz. 500 bin kişiyle Bakırköy’de Newroz’u kutlayacağız” dedi.

NEWROZ BAKIRKÖY HALK PAZARI’NDA

Daha sonra ortak açıklamanın Türkçesini Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, Kürtçesini ise Kürt Araştırmaları Derneği’nden Aytekin Alpdemir okudu. Yapılan açıklama şöyle:

“2018 yılının Newroz’unu karşılamaya hazırlandığımız bu süreçte Ortadoğu ve bölgemiz savaşın, işgalin, krizin ve kaosun merkezi durumunda. Yaşanan yoğun çatışma, çelişki ve ilişkiler; özgürlük, barış ve demokrasi güçleri açısından büyük tehlikeleri barındırmaktadır.

Aynı zamanda bölgemizde yaşanan tarihi gelişmeler, yüzyıllık bir zulüm tarihinin direnişlerle yok olacağı bir aralığa gelmiş bulunmaktadır. Bu an, ‘özgürlük anı’dır. Halklarımızın ortaya koyduğu özgürlük çizgisi, 2018 Newroz’unda öne çıkartılacak esas öğelerinden biridir. Kürdistan ve Türkiye’de on yıllardır devam eden mücadeleler, birleşerek yürüttüğümüz ortak mücadele çizgisi, bugün her zamankinden daha güçlüdür. Bu topraklardaki darbeci zihniyete, emeğin sömürüsüne, doğa katliamlarına; inkâr, imha ve asimilasyon politikalarına, katliamlara, ekonomik, kültürel ve siyasi kırımlara karşı geçmişte direnerek toplumun umudunu ayakta tutanlar, bugün birlikte ve her zamankinden daha güçlü direnmeye devam ediyor. Tarihi zorbalığa ve katliamcılığa karşı ortaya konan tarihi irade, 2018 Newroz’unun esas ruhudur.

HALKLARIN BARIŞI ADINA…

Ortak vatanda eşit yurttaşlık, demokratik çözüm, tecridin kaldırılması, faşizmin tek tip uygulamasına karşı ve halkların barışı adına ortaya konulan mücadele, yeni dönemin esas rotasıdır. Faşizmi yenilgiye uğratma ve halkların özgürlüğüne bir adım daha yaklaşma gibi tarihsel bir görev ile karşı karşıyayız. Faşizme karşı direniş ruhuyla karşılayacağımız 2018 Newroz’u bu anlamda Türkiye ve Kürdistan demokrasi güçlerinin tarihsel öncülük görevini yeniden yerine getirmesi ve tüm sistem karşıtı güçlere direnme cesareti vermesi göreviyle karşı karşıyadır.

HALKLARIN KURTULUŞ GÜNÜNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Newroz destanında nasıl ki binlerce yıl önce dönemin zulüm gücü olan Dehaklar yenilerek Ortadoğu halkları özgür kılındıysa, 2018 yılında da günümüzün Dehakları, zulüm güçleri, faşist zihniyeti yenilgiye uğratılarak özgürleşme süreci geliştirilecektir. 2018 Newroz’unu, halklara düşman faşist ittifaktan hesap sorma, faşist ittifakı yenilgiye uğratarak halkların özgürlüğü ve kurtuluşu lehine zafer gününe dönüştüreceğiz.

GÜN ATEŞİ HARMANLAMA ZAMANI

Gün, ateşi harlama zamanı, direnişi büyütme zamanı; şimdi bizi yok etmek isteyenlere Demirci Kawa’nın gürzünü sallama zamanı… ‘Zalime karşı isyan, faşizme karşı direniş günü’ olan Newroz’da yeniden hep birlikte haykırıyoruz: ‘Faşizm yıkılacak, halklar kazanacak…! 2018 Newroz’unu özgürlük ve direniş Newroz’una dönüştüreceğiz. Bu bağlamda tüm halkların, Newroz Özgürlük Bayramını şimdiden kutluyoruz!

Bizler; tüm demokrasi güçleriyle birlikte Newroz günü her koşulda alanlarda olacağız. OHAL’ e, tecride, tek tipe karşın ortak taleplerimizi haykıracağız. 21 Mart Çarşamba günü İstanbul halklarını saat 13.00’de Bakırköy/Cumartesi Pazaryerinde bulunmaya çağırıyoruz.

Bijî Newroz! Yaşasın Newroz! “Newroz direniştir! Halkların faşizme karşı baharıdır!”

TERTİP KOMİTESİ

İstanbul Newroz’un Tertip Komitesi’nde Devrimci Parti, SYKP, DBP, HDP, HDK, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi ve DAD yer alıyor. Newroz Koordinasyonu’nda ise HDP, HDK, DBP, ESP, SYKP, Devrimci Parti, YSGP, SODAP, YAKAY-DER, GÖZ-İZDER, DAD, TJA, Kürt Araştırmalar Derneği, Barış Anneleri, DİADER, MKM, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Gençlik Meclisi ve Partizan temsilcileri yer alıyor. KAYNAK : MA

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *