SON DAKİKA
Fighters of al-Qaeda linked Islamic State of Iraq and the Levant carry their weapons during a parade at the Syrian town of Tel Abyad, near the border with Turkey January 2, 2014. Picture taken January 2, 2014. REUTERS/Yaser Al-Khodor (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT) - RTX170UI

IŞİD, Musul ve Kerkük’e saldırdı

IŞİD, Irak’ta saldırı düzenlemeyi sürdürüyor. Örgüt militanlarının dün gece Musul ve Kerkük’te iki ayrı saldırı gerçekleştirdiği, en az 10 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

SÜNNİ AŞİRET LİDERİNE ‘İNTİKAM’ SALDIRISI

Polis kaynaklarının ve yerel yetkililerin aktardığına göre, IŞİD militanları dün Musul’un güneyindeki Sünni kasabası Şirkat’ta Sünni bir aşiret liderinin evini bastı. IŞİD’e karşı savaşan Sünni milislerin de lideri olduğu belirtilen bu kişinin yanı sıra oğlu ve iki misafiri de saldırıda hayatını kaybetti. IŞİD, Şirkat kasabasındaki kontrolünü 2016’da, Irak ordusunun bölgede Sünni aşiret savaşçılarından da destek alması sonucu kaybetmişti. Güvenlik güçleri, bölgede kalan az sayıdaki militanın ara ara saldırı düzenlemeyi sürdürdüğünü belirtti.

HAMİLE KADINI DA ÖLDÜRDÜLER

IŞİD dün Kerkük’ün güneyindeki Nijana kasabasında da, hamile bir kadın dahil olmak üzere Şii Türkmen bir aileyi katletti. Örgütün bölgedeki ana yola bir kontrol noktası kurduğu, burada durdurdukları ailenin beş üyesini öldürdüğü açıklandı. Yerel polis, asker olan baba, hamile eşi, iki çocukları ve babanın erkek kardeşinin cansız bedenlerinin arabayla birlikte yakılmış halde bulunduğunu aktardı. Aynı saldırı sırasında, yoldan geçen bir arabanın sürücüsünün de öldürüldüğü belirrtildi.

Irak hükümeti Aralık 2017’de IŞİD’e karşı zafer ilan etmişti. Ancak kontrol ettikleri bölgeleri kaybettikçe dağılarak kaçan IŞİD militanlarının saldırıları sürüyor. Kerkük çevresindeki IŞİD operasyonları da sürüyor.(DUVAR)

Okumadan Geçme

193 bin TL’lik ‘örnek tuvalet’ 3 günde tahrip edildi

Yalova’da Dünya Tuvaletler Birliği (WTA) hibesiyle yaptırılarak cuma günü törenle hizmete açılan 193 bin TL’lik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *