SON DAKİKA

‘İETT eyleme katılan 300 aracı bağladı’

İstanbul yarım günlük iş bırakma eylemine katılan özel halk otobüslerinin cezalandırıldığı öne sürüldü. Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Kemal Çetin, “Bugün çalışan araçlarımızı tekrar muayene adı altında çağırarak bağladılar. Şu an çalışmayan 300’e yakın araç var. Toplantı yaptık inşallah sorun çözülür” dedi. Çetin, otobüslerinin muayeneye çağrılmasının ardından İstanbul’da oluşabilecek yoğunluğu gidermek için İETT’den emekli şoförlerin seferlere çıkartıldığını söyledi.
Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikasına bağlı Erguvan Otobüs İşletmecileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları ücretlerin maliyetlerini karşılamadığını belirterek geçen cuma günü kontak kapatmışlardı.

EMEKLİ ŞOFÖRLER SEFERE ÇIKARTILIYOR

Çetin, Bakırköy’de bulunan İstanbul Ulaşım A.Ş Genel Merkezi’nin bulunduğu bina önünde konuyla ilgili Genel Sekreter Metin İşsever ve çok sayıda sendika üyesi işverenle basın açıklaması yaptı. Çetin, belediye başkanlığı ve ilgili mercilerin bugün ve yarın konuyla ilgili yardımcı olmak için çalışma yapacaklarını söyledi.

Otobüslerin maliyetinin mahkeme kararınca sabit olduğunu belirten Çetin, şunları söyledi: “51 bin Türk lirası, 50 bin 570 Türk lirası zam da geldi onunla 52 bin 55 bin civarında. Cuma günü gelen hakediş ise 28 bin 30 bin Türk lirası. Bu da belgelerle sabit. Dediğim gibi İETT şu an denetim adı altında bizim araçlarımıza iş vermiyor. Çözüme ulaşırsa işlerimize devam edeceğiz. Şoförlerimiz şu an boşta. 2 bin 500 şoför var, bunların aileleri var. Günde 1 milyon İstanbullluya hizmet veriyoruz.”
Çetin, otobüslerinin muayeneye çağıralarak seferlerden alınkonulduğunu tekrarlayarak, trafikte oluşabilecek yoğunluğu gidermek için İETT’den emekli şoförlerin seferlere çıkartıldığını kaydetti ve “İETT emekli şoförlere de iş verdi, bu da yasal değil. Toplu taşımada emekli şoförleri çalıştırmak bence doğru değil. Madem İETT’nin böyle bir parası vardı bizlere verseydi. şoförlerimizin maaşlarını ödemiş olurduk. Yeni muayeneden çıkmış aracı tekrar muayeneye çağırmış ve bugün iş vermiyor.”

‘TEK YAPACAĞIMIZ ŞEY ARAÇLARI DURDURMAK’

Konunun çözümü için görüşmelerin ve çalışmalarının sürdüğünü belirten Çetin, “Çözüme ulaşmadığı taktirde bizimde tek yapacağımız şey var; araçlarımızı çekip, araçlarımızı durduracağız. Yapacak da başka bir şey yok. Siz 28-30 bin lira alıp da 50-55 bin TL olan bir gideri bir iş adamı olarak yürütebilmek mümkün değil. Çoğu arkadaşımız şoför maaşlarını ödeyemedi” açıklamasında bulundu.

Sendika üyesi bir erguvan otobüs işletmecisi ise araçlarının tamir parasını ödeyemediğini belirterek, “2 aracım tamirde parasını ödeyip çıkaramıyorum. Otobüs A. Ş’den kiralık araç aldım çalıştırıyorum. Soruyorum. Bugün İETT 3 bin kilometre yol yapıyor, 75 bin lira giderim var diyor. Biz 7 bin kilometre yol yapıyoruz bize veriyorlar 28 bin lira. İETT kendi araçlarına fazla gider mi gösteriyor ki bu kadar yapıyorlar, bilmiyoruz” dedi.

Bir başka işletmeci de, “Biz cuma günü 250 araçla sesimizi duyurmak için iş yavaşlattık ama bugün araçlarımızın muayenesi olmasına rağmen hala 300 aracımızı çeşitli sebeplerden araçlarımızı garaja çağırarak muayene etmeye çalışıyor . Peki şuan da İstanbul halkı mağdur olmamış mı oluyor?” diye sordu.

İETT’DEN ‘YOĞUNLUK’ İDDİASI

Öte yandan İETT’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, sefer aksamaları trafik yoğunluğuna bağlandı. Açıklamada, “Sefaköy istasyonunda metrobüs hattımızın arızalanmasından dolayı seferlerimizde aksaklık ve istasyonlarımızda yoğunluk yaşanmıştır. Konuyla ilgili saha ekiplerimiz tarafından anlık müdahale edilmiş olup, yoğunluk yaşanan istasyonlara araç akışları sağlanmıştır” denildi.
(İSTANBUL-DHA)

Okumadan Geçme

193 bin TL’lik ‘örnek tuvalet’ 3 günde tahrip edildi

Yalova’da Dünya Tuvaletler Birliği (WTA) hibesiyle yaptırılarak cuma günü törenle hizmete açılan 193 bin TL’lik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *