SON DAKİKA

HDP’li vekil Baluken tahliye edilmedi

HABER MERKEZİ- HDP Milletvekili İdris Baluken, 13 aydır tutuklu yargılandığı davada tahliye edilmedi. Avukat Reyhan Yalçındağ, “Baluken 13 aydır yasa ve Anayasa’ya aykırı şekilde tutuklu kalmaktadır” dedi.

HDP milletvekillerine yönelik operasyonda 4 Kasım 2016’da tutuklanan, 30 Ocak 2017’de tahliye edilen, savcılığın itirazı üzerine ameliyat olduğu hastaneden taburcu edildiği 17 Şubat’ta yeniden tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde ve duruşma salonunda yoğun önlem alan polis, duruşmayı izlemek için gelenlerin üzerini aradıktan sonra salona aldı. Duruşmayı, HDP milletvekilleri Leyla Birlik, İmam Taşçıer, Ziya Pir ve Nimetullah Erdoğmuş, Baluken’in yakınları, HDP, DBP ve DTK yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş izledi. Duruşma salonunda yer kalmadığı için davayı izlemek için gelen yurttaşların çoğu salona alınmadı.

Duruşmada 3 ayrı suçlamadan “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis” ve 15 yıla kadar hapis ile yargılanan Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki Baluken’in, SEGBİS ile ifade vermeyeceği, mahkeme salonunda savunma yapmak istediğine dair verdiği dilekçesi okundu. Duruşmada ilk olarak söz alan duruşma savcısı, bir önceki duruşmada açıkladığı mütalaasını tekrar ederek, üzerine atılı suçun vasfı ve mahiyeti, adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını ileri sürerek, Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Ardından söz alan Baluken’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, müvekkilinin daha önce cezaevinde geçirdiği kısmi felç nedeniyle ameliyat olduktan sonra tutuklandığını hatırlatarak, “O günden bu güne tedavi edilebilmiş değil. Zamanla rahatsızlığı nüksediyor” dedi.

Marmara Üniversitesi Öğretim görevlisi ve Venedik Komisyonu üyesi Osman Can’ın milletvekillerinin yasama dokunulmazlığı konusunda hazırladığı hukuki mütalaayı mahkemeye sunan Yalçındağ, “Anayasa 83/1’in nasıl gasp edildiğine ilişkin hukuki mütalaadır. Bir tane Anayasa’nın 83/1 maddesi var, hepimizi bağlıyor. Dolayısıyla böylesi lehe bir delil durumu göz ardı edilmeksizin yapılan mütalaayı kabul etmiyorum” dedi.

Dava dosyasında toplanan 15 klasördeki delillerin müvekkilinin lehine olduğuna dikkat çeken Yalçındağ, “Defalarca müvekkile ait Facebook hesabı yoktur diyoruz. Yok hükmüne dayalı bir şeyden dolayı savcılık ceza istiyor. Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılarak dava dosyasına konulan bu belgenin temelini istiyorum. Bu gelmeden dava dosyası karara çıkamaz. Ayrıca TİB’e yazı yazılarak 1-30 Haziran tarihlerinde bu paylaşımların yapılıp yapılmadığı sorulsun” dedi.

‘Hukuka hizmet etmeyen durumu kaldıralım’

HDP milletvekillerinin tutuklu yargılandığı 13 aylık süreçte “inanılmaz bir hukuk fecaati” yaşadıklarının altını çizen Yalçındağ, “Sadece önünüzdeki deliller ile bir karar verilsin diye 13 aydır bir mücadele veriyoruz. Müvekkil 13 aydır yasa ve Anayasaya aykırı şekilde tutuklu kalmaktadır. Biz bu insanları tutuklu bırakmaya devam ederek aslında bu ülkede yaşayan milyonların barış umuduna, adalet inancına, vicdanına zarar veriyoruz. Hukuk dışı sürece son verilerek müvekkilin tahliyesini talep ediyorum” diye kaydetti.

Ardından konuşan Avukat Mesut Beştaş ise, mütalaadaki suçlamaların somut ve açık olmadığını belirterek, savunma hakkını etkin olarak kullanmaları için bunun açıkça belirtilmesi gerektiğini söyledi. Hakim ve savcıların milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığını hiçe sayarak milletvekillerinin kürsüde yaptığı konuşmaların yargılama konusu yapılmasını eleştiren Beştaş, “Artık hukuka dönelim diyoruz. Hukuka döndüğümüzde tahliye kararını göreceğiz. Hukuka hizmet etmeyen bu durumu ortadan kaldıralım” dedi.

Tutukluluk halinin devamına karar verildi

Savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, kuvvetli suç şüphesinin varlığı, somut delillerin bulunması, tutuklukta geçirdiği süre, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, avukatların yargılamanın genişletilmesi ve bazı delillerin toplanması yönündeki bütün taleplerini reddederek, avukatların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların hazırlayıp sunmaları için duruşmayı 4 Ocak 2018’e erteledi.

Duruşma savcısı, 27 Eylül’de görülen duruşmada açıkladığı mütalaada, Baluken’in katıldığı basın açıklaması ve yürüyüşler, yaptığı açıklamalarda “Örgüt üyeliği”, 5 kez ayrı ayrı “Örgüt propagandası yapmak” ve 4 kez ayrı ayrı “Toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek” suçlarını işlediğini ileri sürerek, toplam 11 yıldan 47 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istemişti.

 

‘Kürt sorunu çözme çabasından solayı yargılanıyor’

Duruşmadan sonra HDP milletvekilleri Leyla Birlik, İmam Taşçıer, Ziya Pir, Nimetullah Erdoğmuş ve HDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticilerinin katılımı ile adliye önünde açıklama yapıldı. Burada konuşan İmam Taşçıer, Baluken’in suç işlemediğini, yolsuzluk yapmadığını belirterek düşüncelerini ifade ettiği için bir yıldan fazla içerde tutulduğunu vurguladı. Taşçıer, bir milletvekilinin böyle bir şekilde yargılanmasının kabul edilemez olduğunun altını çizerek, “İdris Baluken, bütün düşüncelerini, fikirlerini kamuoyu önünde beyan etmiş” diye konuştu.

Türkiye’nin normale dönmesi için bu davaların düşmesi gerektiğini söyleyen Taşçıer, “Kürt sorunu çözülmeden bu davalar devam eder. İdris Baluken, Kürt olduğu için yargılanıyor. HDP ve bileşenleri Kürt sorununu çözmek adına gösterdikleri çabadan dolayı yargılanıyor” ifadelerini kullandı.

Okumadan Geçme

Eski CİA Başkanı: Özerk bir Kürdistan’ı Ankara’ya anlatmalıyız

HABER MERKEZİ – Eski ABD Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) Başkanı Michael Hayden, “Irak ve Suriye’nin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com