SON DAKİKA

HDP’li Kadınlardan Pembe Otobüs kampanyasına tepki

HDP Van Kadın Meclisi’nin düzenlediği basın toplantısında konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Van’da bir grup erkek tarafından “kadınlara özel pembe otobüs” adı altında başlatılan kampanyaya tepki gösterdi. Özgökçe, “Burada kadınlar olarak toplumu yozlaştıran gerici politikalarınızı kabul etmiyoruz.Bu politikalara asla sesiz kalmayacağız. Özgürlükçü ilkelerimiz ile siz karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Kadın Meclisi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz günlerde resmi web sitesinde çocuk istismarını teşvik edici ve çocuk yaşta evlendirilmeyi meşrulaştıran tanımlamalarına karşı basın toplantısı düzenledi. KESK Van Şubeler Platformu binasında düzenlenen toplantıya HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, PM Üyesi Zelal Yerlikaya HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat HDP DBP İl ve ilçe yöneticileri, DTK, HDP, DBP PM üyeleri, TJA , Barış Anneleri Meclis üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı.

‘Karşınızda biz varız’

Toplantıda konuşan Özgökçe, Diyanet’in söyleminin gerici ve yobaz anlayışı temsil ettiğini ve halkı buna alıştırmaya çalıştığını söyledi. Özgökçe, “Resmi Web sayfasında bir sapkının yazdığı diye geçiştirilecek bir durum değil. Kadınlar olarak bu politikaların farkındayız ve asla kabul etmeyeceğiz. Bizler özgürlükçü ve eşitlikçi politikalar ile mücadele edeceğiz. AKP iktidarı her gün artan sayı ile günde ortalama iki kadının en yakınları tarafından öldürülmesine yol açan politikaları ile bu şiddeti önlemeyerek cezasızlıkla ve Diyanet’in fetvaları ile meşrulaştırmayacaktır. Karşısında biz kadınlar varız. Bunun mücadele etmemesi önleme gücü varken, ısrarla cezasızlığı dayatması aslında AKP, bu konudaki isteksizliğini açıkça ortaya koymuştur” dedi.

‘Bu politikalara asla sesiz kalmayacağız’

Van’da kendilerine “Sivil Dayanışma İnisiyatifi” diyen bir grup erkek tarafından başlatılan pembe otobüs kampanyasına da değinen Özgökçe, tepkisini şöyle dile getirdi: “Yine son bir kaç gündür Van’da kendini bilmeyen birkaç hadsiz imza kampanyası başlatarak ‘pembe otobüs istiyoruz’ kampanyası başlatmış. Kadınlar adına söz söyleme, iş yapma hadsizliğini kabul etmiyoruz. Pembe otobüs demek taciz ve istismarın önünü açmak demektir. Pembe otobüs kadınları tamamen ötekileştirmektir. Burada kadınlar olarak toplumu yozlaştıran gerici politikalarınızı kabul etmiyoruz. Bu politikalara karşı asla sesiz kalmayacağız. ”

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *