SON DAKİKA

Gazeteci Oruç yine tahliye edilmedi

BATMAN – Batman’da haber takibine gittiği esnada gözaltına alınan gazeteci Şerife Oruç ile 2 kişinin tutuklu yargılandığı davanın 3. duruşmasında tahliye çıkmadı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Şerife Oruç ile Emrullah Oruç ve Muzaffer Tunç’un “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklu yargılandığı davanın 3. duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Oruç’un Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, Tunç’un ise Patnos L Tipi Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlandığı duruşmada Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde Emrullah Oruç ile SEGBİS bağlantısı kurulamadı. Avukatlar Şeyhmus Bayhan ve Mesut Aydın da mahkeme salonunda hazır bulundu. Gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada iddia makamı, kuvvetli suç şüphesi ve delillerin durumunu ileri sürerek, 3 kişinin tutukluluk halinin devamını talep etti.

‘TANIK İFADELERİ İŞKENCEYLE ALINDI’

Dosya hakkında savunma yapan gazeteci Oruç’un avukatı Şeyhmus Bayhan, 19 aydır tutuklu bulunan müvekkili hakkında iddia edilen suçların tek bir delili dahi olmadığını söyledi. Bayhan, iddia makamının tutukluluk halinin devamının talep etmesine de somut bir gerekçe göstermediğine işaret etti. Oruç aleyhine emniyette ifade verdiği ileri sürülen tanıkların, önceki duruşmalarda ifadelerinin işkence altında alındığını söylemesine dikkat çeken Bayhan, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Avukat savunmasının ardından söz alan gazeteci Şerife Oruç, Kürtçe savunma yaptı. Daha önce verdiği ifadeyi tekrarladığını belirten Oruç, gazeteci olduğunu ve bir buçuk yıldır sebepsiz bir şekilde tutuklu olduğunu söyledi. Oruç, tahliyesini talep etti.

SEGBİS ile duruşmaya katılan bir diğer sanık Muzaffer Tunç da ilk savunmasını tekrarladı ve tahliyesini talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, kuvvetli suç şüphesi ve delil durumunu gerekçe göstererek 3 sanığın da tutukluluk halinin devamına hükmetti. Duruşma 7 Mart’a ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

29 Ekim 2016 tarihinde çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Şerife Oruç, 5 Temmuz 2016’da Batman kent merkezinde haber takibine giderken içinde bulunduğu aracın polisler tarafından durdurulmasıyla araçtaki 2 kişiyle birlikte gözaltına alındı. Bir sonraki gün çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 3 kişi hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *