SON DAKİKA

GAZETE YAŞAM, UMUT VE BİZ

Dünya siyaseti, dünya gündemi ile birlikte değişiyor ve biz de devriliyoruz bu alemin içinde. En son bir zindana atılmadan önce gündemi yazmıştım. O günden sonra çok şey değişti.

Kimi dostlarımız umutlarını tüketti. Kimi hala bir hücrede, hücre duvarlarına devrim şarkıları okuyor. Umut bizim ekmeğimiz. Yarınlara inanan insanlar için umut tarih kadar kadim ve değerlidir; ama yönü geçmişe dalga taşımaz bilakis gelecekten beslenir. Onun yönü yaşam damarlarımızın en kaçık durağıdır. Kim bilir umut olmadan yaşanır diyenleriniz de vardır, ama biz inadına umutsuzluğu yakmayı kendimize borç edinmişiz. Biz kim miyiz? Bir avuç öteki… Herşeyden biraz, herkesten birazız. Umudumuz cebimizde: demokrasi, iş, aş, özgürlük diye haykıranız. Vermiyoruz lan! Sizi gidi pis teröristler! diyen kendini bilmez insanlık düşmanları elbette karşımıza çıkacaktır. işte onları gördüğümüzde, onların gerçekliği ile tanıştığımızda biraz daha filizleniyor umudumuz. Nedeni ay gibi aydınlık. Umut direnerek var olur. Umut ötekilerin kalbinde direnişle damarları doldurur. İşte bu yaşam damarlarında hakikati halka anlatmak isteyen bir grup özgür basın emekçisi var.

Öteki gazeteler, öteki halkları ve dışlanan ne varsa, demokratik değerler de dahil olmak üzere, hepsine sahip çıkanlardır. Böyle bir gazetede, umudu biraz daha büyütmek için, çorbada bir tuzumuz olsun diye her hafta yazacağım. Özgür basın geleneğine sahip bu internet gazetesinde olmak sevindirici. Dünya değişiyor demiştim. Artık İnteraktiv gazetecilik var. İnsanların doğru haber alma hakkını engelleyen ve düzende tekelleşen sistem haberciliğine karşı öz gücü ile umut işçisi olan bu gazeteye sahip çıkmamız elzemdir.

Özgür basın tarihi, çıkar basıncılığı, yalakacılık, birilerine nemalanma basıncılığı değildir. Özgür basın tarihi zorlu devirlerde, savaş ortasında, korkmadan gerçeğin ışığını yayabilmektir. Yasaklamalar, kapatmalar, zindan hatta ölüm geçicidir. Hakikat devam edecektir. Umut duvarlardan şiir olup akmaya devam edecektir. Bizler de içerde, dışarda, sürgünde yazacağız. Bazen güzel şeyler, bazen kötü şeyler. Ruhunuz kötüyse, korkun. İyi işler yapıyorsanız, sevinin. Gazete Yaşam’a merhaba deyin.
Son havadisler;

KHK’ların bedelini tüm ülke olarak ödüyoruz.
Milli güvenliği bozucu diye grevi yasaklayanları anlayamıyorum.
İran’da yaşananların, despotizmin sonsuz olmayacağını gösterdiğini düşünüyorum.
Diyanetin artık vaaz vermemesini temenni ediyorum.
Erdoğan ile Gül düellosundan bir sonuç çıkmayacaktır.
Yeni yıl mesajlarına bakıyorum, bu yıl da barış yok, üzgünüm.

En son olarak; Gazete Yaşam ekibine, başta İdris Yılmaz olmak üzere tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

Candeniz YAVAVLI.

Okumadan Geçme

Otay Candemir Yazdı: AKP’Lİ ‘KÜRT SİYASETÇİLER’ YENİ ÇÖZÜM SÜRECİNE KARŞI

Bölgede siyaset yapan AKP’liler ‘Aman yeni bir çözüm süreci olmasın’ diye Ankara kapılarında kulis faaliyetleri …

Bir Yorum

  1. Mahmut bozarslan

    Başarılar yeğen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *