SON DAKİKA

‘Ekoloji Mücadelelerinin İletişim ve Dayanışma Ağı’ kuruldu

İSTANBUL – Yaşam savunucularının ortak bir zeminde buluşarak, daha hızlı ve etkili harekete geçmesi için “Ekoloji Mücadelelerinin İletişim ve Dayanışma Ağı” kuruldu.

Yaşam savunucularının oluşturduğu “Karınca’nın Kardeşi Var” grubu, Çevre Mühendisleri İstanbul Şubesi’nde düzenledikleri basın toplantısıyla “Ekoloji Mücadelelerinin İletişim ve Dayanışma Ağı”nın kuruluşunu ilan etti. “Onlar ki topraktan karınca, suda balık, havada kuş kadar çokturlar” pankartı asılan toplantıya, birçok yaşam savunucusu katıldı. Grup adına açıklamayı yapan Mihriban Yaşar, “Karınca’nın Kardeşi Var” grubunun kurumlar üzerinden değil bireyler üzerinden bir araya geldiğini belirterek, bu sayede ekoloji hareketleri açısından daha önce benzerine pek rastlanmayan yüksek bir enerji ve dayanışma ruhunun açığa çıktığını söyledi.

‘POLİTİK FARKLILIKLARIMIZLA MÜCADELE EDEBİLİRİZ’

Türkiye çapında bu güne kadar böyle bir ağın kurulmadığını dile getiren Yaşar, “Ekoloji sorunlarının sistem içinde çözülebileceğini düşünenler gibi bu sorunların bizzat sistemden kaynaklandığını düşünerek daha radikal tutum sergileyen oluşumlar da var. Bizler, karıncalar gibi bireyler üzerinden yürüyen bir grup kurarak bu düşünce farklılıklarını aşmayı, düşünsel ve örgütsel olarak bağlı olduğumuz kurumları by-pass etmeyi düşünmüyoruz. Hatta bu düşünsel/politik farklılıklarımızın grubumuz için büyük bir zenginlik olduğu konusunda hem fikiriz. Amacımız asla örgütlü ve politik duruşun yanlış olduğunu göstermek değildir” dedi.

Yaşar, yaşam savunucularının hızlı tepki vermesi ve hızlıca ortaklaşarak harekete geçmesi gereken durumlarda örgütsel ve politik yapıların karar alma süreçlerinden kaynaklı beklemek zorunda kalmalarının mücadelenin sekteye uğratılmasında etkili olduğunu dile getirdi. Bu sorunu kurumlar üzerinden değil de bireyler üzerinden bir araya gelerek aşmaya çalışacaklarını kaydeden Yaşar, “Bir araya gelmek derken, ortak bir zeminde buluşmaktan söz ediyoruz. Bu zemin WhatsApp grubumuzda sınırlı olarak gerçekleştirilmiş durumda. Bu zemin kuracağımız Google mail ve facebook grubumuzda daha geniş katılımlara olanak verecektir” diye konuştu.

‘İLERİDE BİR ARAYA GELMEYE KATKI SAĞLAYACAK’

Yaşar, şöyle dedi: “Bazı durumlarda daha geniş bir grubun hızla bir araya gelme yeteneğini arttıracak ekoloji mücadeleleri ağını da özenle kurmak gerektiği düşüncesindeyiz. Bu ağın ileride ekoloji hareketlerinin örgütsel olarak bir araya gelmesine katkı sağlayabileceğini, bu süreci kolaylaştırabileceğini düşünüyoruz. Vereceğimiz bu çabanın, ekoloji mücadelesinin kendi ayakları üzerinde durma gücünü artıracak ve özerkliğini gerçekleştirme yolunda mesafe kat etmesini ümit ediyoruz.”

Açıklama, soru cevap bölümü ile sona erdi.

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

‘Enerji sorununun kaynağı daha fazla kazanma hırsıdır’

MUĞLA – 2. Enerji Çalıştayı’nda sunumunu yapan HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *