SON DAKİKA

Destanları rüzgara fısıldayanlar unutulmasın diye…

DİYARBAKIR – Ressam Ercan Altuntaş, “Sewta Li Gel Ba” isimli sergisiyle Kürt destanlarını geçmişten günümüze taşıyan dengbêjlerin hikayelerini sanatseverlerle buluşturuyor.

Ressam Ercan Altuntaş’ın “Sewta Li Gel Ba” (Rüzgârla Fısıldamalar) isimli resim sergisi önceki gün Amed Şehir Tiyatrosu sergi salonunda sanatseverlerle buluştu. Geçmişi günümüze taşıyan dengbêjlerin portrelerini tuale döken Altuntaş, unutmaya karşı durabilmek ve yeniden hatırlatmak adına böyle bir çalışmaya başladığını belirtiyor.

Altuntaş, “Şakiro, Şeroye Bıro, Cemale Miftî, Aram Tigran, gibi geçmişimizin aynası olan her insanın aslında birer hikayesi var. Ben de o şahsiyetlerin hikayelerini sanatsal olarak anlatmaya çalıştım” diyor.

RESİMLER 1 YILDA TAMAMLANDI

Sergideki çalışmalarını bir seneden daha fazla bir zamanda yaptığını söyleyen ressam Altuntaş, “Dengbejler Portresi” konsepti oluşturarak resimleri çizdiğini söyledi. Altuntaş, projeyi şöyle anlattı: “Bu çalışmaların geçmişi bir sene öncesine kadar dayanıyor. Şuan sergide bulunan resimlerin yarısını bir sene öncesinde yapmıştım. Sonrasında sergi yapma fikri ortaya çıktığında resimleri çoğaltmak üzerine hareket ettim. Yeni portreler yapmaya başladım. Ayrıca sergide gördüğünüz büyük tabloyu sergiye kısa bir zaman kala tamamladım” ifadelerini kullandı.

‘YENİDEN HATIRLAMAK ADINA SERGİYİ AÇTIM’

Geçmişi günümüze getirme gayreti içerisinde olduğunu dile getiren Altuntaş, “Aynı zamanda bu portreleri seçmemin nedeni; bir bütünen bu coğrafyada yaşananların ekonomik, politik, aşk, sevgi ve yaşamsal diyebileceğimiz her anlamda bütün hikâyelerimizi dillendiren, ses olarak anlatan bu insanların portrelerini görmek istedim. Yani unutmaya karşı unutmanın dışına çıkabilmek ve yeniden hatırlamak adına bu sergiyi açtım” diye belirtti.

ESEN RÜZGARI DAHA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN…

“Rüzgarla fısıldamalar” isminin ise Evdalê Zeynikê’nin hikayelerinden geldiğini anlatan Altuntaş, “Aram Tigran, Şakiro, Şeroye Bıro, Cemale Miftî gibi geçmişimizin aynası olan her insanın aslında bir hikayesi var. Adını saydığımız insanlar, her anlamda esen rüzgârları toplayıp bir ritme ve biçime dönüştürerek hikayelerini bize anlattılar. Bir noktada kendi geçmişimizin tarihine dokundular. Rüzgar her zaman eser, bu insanlar fısıldayan rüzgara katıldılar ve rüzgarın içine ritimler kattılar. Bu şekilde günümüze kadar geldi. Esen rüzgarı daha ileri götürebilmek adına bir bayrak aldık. Bu bayrağı daha ileri taşımak üzere halkımıza sanat adına bir şeyler yapmaya çalıştım” dedi.

Sanatseverler tarafından yoğun ilgi ile karşılanan “Rüzgarla fısıldamalar” adlı resim sergisi Yenişehir ilçesinde bulunan Galeria AVM’de bulunan Amed Şehir Tiyatrosu’nda 30 Ocak’a kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

Bi destê gulberojan bo dayîka Dêranê

Kulîlkên heft reng xwe hênik dikin li zozanan. Çiyayên me yên sotî baran rakirine dansê. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *