SON DAKİKA

Demirtaş’ın avukatı: Bu dava Anayasa Mahkemesine götürülmeli

İSTANBUL – Tutuklu bulunduğu 14 aydan sonra mahkemeye çıkartılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, dokunulmazlıkların Anayasa’ya aykırı kaldırıldığına dikkat çekerek, mahkemenin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi gerektiğini söyledi.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 14 aydan sonra İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman duruşmayı değerlendirdi.

Karaman, “Bu dava Sayın Demirtaş’ın Rusya gezisinden sonra sarf etmiş olduğu, özellikle kendisinin Rusya ziyareti ile ilgili sert açıklama yapan, ihanet olarak açıklama yapan siyasilere karşı yapmış olduğu konuşmalar, vermiş olduğu cevaplar nedeniyle açılan davadır. O beyanları nedeniyle Başbakan’a ve Cumhurbaşkanı’na karşı açılmış ve hakarette bulunduğu iddia edilmişti. Başbakan’a karşı açılan dava da düşme kararı verildi Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından. Bu ise, Cumhurbaşkanına hakaretten açılan davadır” hatırlatmasında bulundu.

‘SOMUT NORM DENETİMİDİR’

Demirtaş’ın ilk kez mahkemeye çıkarılmasına dikkat çeken Karaman, şöyle devam etti: “İddianame okunmadan, hiçbir suçlamaya cevap vermeksizin bu mahkemenin aslında bir yerde yargılama yetkisinin olmadığını, yasama dokunulmazlığı ve yasama sorumsuzluğu nedeniyle bu yargılamanın yürütülemeyeceğini, kendisinin de yargılanamayacağını ileri sürdü. Taleplerini sıralarken ilk talebi şuydu; 6718 sayılı yasa ile Anayasa’ya konulan geçici 20. madde uyarınca kendileri hakkında her ne kadar dokunulmazlık geçmişe yönelik bir şekilde kaldırılmış ise de yapılan bu değişikliğin aslında ileriye dönük etkiler doğurduğunu ki, bugün burada dokunulmazlığı olan bir milletvekili olarak yargılanabiliyorsa bunun bu nedenle mümkün olabildiğini, yapılan Anayasa değişikliğinin garabet olduğunu, bizzati Anayasa’nın kendisine aykırı olduğunu, seçme seçilme hakkında, 83. maddede düzenlenen dokunulmazlık hükmüne, 2. Madde de düzenlenen hukuk devleti ilkesine, 36. Maddede düzenlenen adil yargılama ilkesine, bütün olarak bu değişikliğin Anayasa’ya aykırı olduğunu, dolayısıyla Anayasa’ya konuşan geçici 20. Maddenin Anayasa’ya aykırılığının incelenmesi açısından mahkemeden dosyayı Anayasa Mahkemesinin önüne götürmesini talep etti. Bu somut bir norm denetimidir.”

‘YARGILAMALARA SON VERİLSİN TALEBİ VAR’

“Anayasa Mahkemesinin Anayasa değişikliklerini esastan inceleme yetkisi yoktur” gibi oturtulmuş bir hukuki kaidenin var olduğunu ifade eden Karaman, “Bu bilgi çarpıcı da olabilir ama hatalı ve yanlıştır. Bugün bu siyasal iktidar çoğunluğu eline almış halde Anayasa’nın ikinci maddesinde ‘Türkiye Cumhuriyeti laik hukuk devleti ilkesidir’ ilkesi yerine ‘teokratik bir devlettir’ hükmünü getirirse Anayasa Mahkemesi incelemeyecek mi? Normları denetleyen Anayasa Mahkemesi Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimini değiştirecek bir Anayasa değişikliğinde dahi bunu söyleyebilecek mi? ‘Teokratik bir devlettir’ şeklinde meclis bir değişiklik yapabilir. Dolayısıyla ben de bunu deneyleyemem diyebilir mi? diyememelidir. Çünkü bu sakattır. Sayın Demirtaş’ın dediği şudur; dokunulmazlık Anayasa’ya aykırı kaldırılmıştır. Bu husus Anayasa Mahkemesi’nin önüne götürülsün. Anayasa Mahkemesi bu konuda ihlal kararı versin. Yargılamalara son verilsin talebi vardı. Mahkemede bu talebi ciddiye alarak, inceleme yapmak üzere ara verdi” diye belirtti.

‘BU YARGILAMA OLAMAZ’

Demirtaş’ın 6 milyon oy almış bir partinin lideri olduğunu sözlerine ekleyen Karaman, “Demirtaş’ı hakim huzuruna çıkarıp yargılamanın da belli maddi koşulları vardır. Bu maddi koşullardan en önemlisi aleniyettir. Bu aleniyet kimi zaman fiziki mekanlarla da alakalı olabilir. Siz kısıtlarsanız onu ihlal etmiş olursunuz. Bugün bu salona 15-20 avukat, 30-40 izleyici girebildi. Dolayısıyla bu aleniyet olamaz. Yüzlerce avukat arkadaşımız duruşma salonunun dışında kaldı. Binlerce insan dışarda kaldı. Akrabaları dışarda kaldı. Bu bir yargılama olamaz. Bunun maddi koşulları bu şekilde olamaz. Dolayısıyla Sayın Demirtaş’ı hakim karşısına bu şekilde yargılanacak ortamında hazırlanması gerekir. Maddi koşullarında hazır bulunması gerekiyor” diye konuştu.

Karaman, bir sonraki duruşma öncesi daha büyük bir salonun tahsisi için talepte bulunacaklarını aktararak, şunları söyledi: “Tahsis edilen duruşma salonu, aleniyet ve savunma hakkı ile de ilgili olan bir durum. Çok olumlu bulmadığımızı söyleyelim. Bugün burada Sayın Demirtaş’ı temsil etmek üzere 600-700 avukat hazır bulunduk. Ancak içeri girebilen bunun yüzde 10’u bile değildi. Sayın Demirtaş’ın Diyarbakır’da hukuka aykırı bir operasyonla tutuklayıp, ikamet ettiği yerden bin 600 kilometre öteye götüren bir devlet 14 aydır hakim huzuruna çıkarmadan cezaevi koşullarında tutan bir devlet bunun koşullarını da hazırlayabilmelidir. Bu konuda taleplerimiz olacak. Aleniyete ve savunma hakkına riayet edecek şekilde bir duruşma salonunun tahsilini isteyeceğiz.”

Kaynak : MA

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *