SON DAKİKA

Danışmanlar devrede dolar durmuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aksine ekonomi başdanışmanlarından Hatice Karahan ve Cemil Ertem’in, Merkez Bankası’na üst üste destek sunması da doları düşüremedi. Dolar yeniden 3.95’i aştı, Euro ise rekor kırdı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomik krizi fatura ettiği Merkez Bankası’na (MB) üst üste destek Erdoğan’ın başdanışmanlarından geldi. Erdoğan’ın ekonomi başdanışmanlarından Hatice Kahraman ve Cemil Ertem’in MB’in bağımsızlığını vurguladığı açıklamalara rağmen dolar yükseliyor. Dün 3.90’na gerileyen dolar bugün yeniden 3.95’i aştı.

Kur bugün yüzde 0.5’i aşan yükselişle 3.95 seviyelerinden işlem görürken Euro/TL ise 4.69’u aşarak rekor kırdı.

ERDOĞAN’IN DANIŞMANLARINDAN DESTEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MB’in bağımsızlığına ilişkin yaptığı eleştirilerin aksine danışmanları bankaya destek verdi. Dün Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in Merkez Bankası’nın gerekmesi halinde harekete geçmekte özgür olduğunu belirtmesi doları 3.90 seviyelerine geriletmişti.

ZARRAB DAVASI TAKİP EDİLECEK

Merkez Bankasına bir destek de Başdanışman Hatice Karahan’dan geldi. Karahan, “Zarrab davasından çıkacak haberler önemli olacak; TCMB’nin de Zarrab davasını takip edeceği kanaatindeyim” dedi. ABD’deki gelişmelerin ciddi dalgalamaya neden olduğunu, belirsizliklerin arttığını sözlerine ekleyen Karahan, BloombergHT’de katıldığı programda Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili söylemlerin yıpratıcı etkisi olduğunu söyleyerek, Erdoğan’ın tersini ifade etti. Karahan, şunları söyledi: “Merkez, resmi daha iyi görmek için bekliyor olabilir. Merkez Bankası’na müdahaleye kesinlikle şahit olmadım. Zarrab davasından çıkacak haberler önemli olacak; TCMB’nin de Zarrab davasını takip edeceği kanaatindeyim. Bu özünde hukuki bir süreç olsa hiçbir cezanın gelmemesi gerektiğini biliyoruz, Halkbank uluslararası standartlar çerçevesinde işlem yapmıştır” dedi.

 

Kaynak : Mezopotamya Ajansı

Okumadan Geçme

Avusturya’da doğalgaz merkezinde patlama

HABER MERKEZİ – Avusturya’da bir doğalgaz aktarma merkezinde meydana gelen patlamada 1 kişinin yaşamını yitirdiği, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com