SON DAKİKA

Çocuklara ilgi duymak, PKK ve KCK yaklaşımıymış

Haber : Doğan AKDAMAR

GAZETE YAŞAM/VAN- Fotoğraf sanatçısı Ruşen Takva, çektiği sanatsal fotoğraflar nedeni ile yargı karşısına çıktı. 6-7 Ekim olaylarını fotoğrafları ile belgeleyen Takva’nın çektiği çocuk  fotoğrafların “çocuklara ilgi” olarak değerlendiren savcı, PKK ve KCK’ninde çocuklara ilgi duyduğu ve Takva’ya “madem çocuklara bu kadar ilgilisin neden çocuk istismar haberi yapmıyorsun” dediği iddia edildi.

 

Van ve genelinde çektiği fotoğraflarla tanınan fotoğraf sanatçısı Ruşen Takva’nın  6-7 Ekim Kobani eylemlerinde çektiği fotoğraflar suç sayıldı. Takva’nın çektiği fotoğraflar nedeni ile hakkında açılan davanın ikinci duruşmasında, “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesi ile bir yıl 8 ay hapis cezası verildi. Yaşanan yargılama sırasında Takva’ya suç delili olarak sunulan fotoğraflara ilişkin savcının, “neden çocuk istismarı haberlerini yapmıyorsun, çocuklara neden bu kadar ilgi duyuyorsun, PKK ve KCK’de çocuklarla ilgili…” dediği ifade edildi.

 

Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde Takva’nın çektiği fotoğraflar nedeni ile hakkında açılan davanın ikinci duruşmasında, “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesi üzerine atılı suçun sabit görüldüğü bu nedenle bir yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. Yaşanan yargılama sırasında Takva’ya suç delili olarak sunulan fotoğraflara ilişkin savcının, “neden çocuk istismarı haberlerini yapmıyorsun, çocuklara neden bu kadar ilgi duyuyorsun, PKK ve KCK’de çocuklarla ilgili” dediği ifade edildi.

 

‘Yargılanması gereken algılarınızdır.’

 

Çektiği fotoğraflarının suç delili sayılması üzerine hakkında açılan duruşmaya katıldığını ifade eden Takva, “Fotoğraflarla ilgili hakim iddianameyi okumaya başladı. Adet olduğu üzere savunmamı istedi . Elbette savunacaktım. Savunmamda;

Çektiğim fotoğrafların hiç biri suç unsuru teşkil etmiyor. Üstelik davaya konu olan fotoğrafların neredeyse tamamı ulusal ve uluslararası kuruluşlarca ödüllendirildi. Salt bu ödüller fotoğrafların sanatsal kaygılarla çekilmiş olduğunun kanıtıdır. Sanat ise toplumsal bir algıdır, ben fotoğrafı çeker, yayınlarım. Fotoğraflarımı izleyen kişiler kendileri yorumlar. Nitekim yayınladığım alanlarda yorumlanmış ve ödül almıştır. Dünya’nın bir çok ülkesi ödül vermiş ve bunu örgüt propagandası olarak algılamamış, alınan ödüller zaten bunun kanıtıdır.

Ama siz yargılıyorsunuz, algınız fotoğraflarımı böyle görmeye programlanmış, yargılanması gereken ben değil algılarınızdır. Tüm bunlara rağmen ben tekrar etmek istiyorum fotoğraflar gazetecilik refleksi ile çektiğim ve sokağa çıkma yasaklarında yaşadığım vicdan muhasebesidir.’

 

” Çocuklara ilgi göstermek,PKK KCK yaklaşımı

Çektiği fotoğrafların PKK ve KCK propagandası olarak değerlendirildiğini ifade eden Takva savcının mütalaasını şu ifadelerle aktardı,

“Mahkemeye 5 dakika ara verildi ve sıra Savcı mütalaasına geldi, ben sanık kürsüsüne, ailem ile birlikte gazeteci arkadaşlarımda arkamda ki sıralara oturdular.

Savcı; “Sanık Ruşen Takva fotoğrafların her ne kadar sanatsal kaygılar ile çekilmiş olduğunu belirtse de, fotoğrafların sanatla ilgisi olmadığı anlaşıldığından… ‘İlginçtir ben o güne kadar savcıların sanat bilirkişiliği veya sanat otoritesi olduğunu bilmiyordum. Neye göre kime göre hangi kriterlere göre sanat olmadığı konusunda kanaat getirdi hâlâ anlamış değilim’. Neyse sanatla ilgisi olmadığı anlaşıldığından üstelik paylaşımlarının özel olarak çocuklarla ilgisi olduğu göz önünde bulundurularak falanca maddelerce cezalandırılmasına hak ve iddia olunur.”dedi ve mütalaayı bitirdi.

‘Sonuç olarak çektiğim fotoğraflar ki sanıyorum bu karar Türkiye’de bir ilktir. 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Avukat Mahmut Kaçan ve Helin Özgökçe karara  itiraz edecekler. Sonuç ne olur bilmiyorum ama bu ülkede hukuk’un bir gün herkese lazım geleceğini umarım muktedirlerde anlar. dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *