SON DAKİKA
DISISLERI BAKANI MEVLUT CAVUSOGLU VE FILISTIN DIS ISLERI BAKANI MALIKI BIRLESMIS MILLETLER KUDUS TOPLANTISI ICIN ABD'YE GITTILER FOTOGRAF:IBRAHIM YILDIZ/ISTANBUL, (DHA)

Çavuşoğlu: Ya ABD ile ilişkileri düzelteceğiz ya tamamen bozulacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Afrika 2’nci Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı’nda düzenelen ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘BUNU HABER GİBİ SORMANIZA ŞAŞIRIYORUM’

Bakan Çavuşoğlu, IŞİD karşıtı koalisyonda görevli ABD’li üst düzey komutanın Menbiç’te YPGlilerle birlikte çekilen fotoğraflarıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Bunu haber gibi sormanıza şaşırıyorum. Çünkü bu yeni bir şey değil. YPG’yi Menbiç’e kim getirdi? ABD’li askerler getirdi. Bize sözleri vardı operasyon bittikten sonra YPG’lileri derhal Fırat’ın doğusuna göndereceklerdi. ABD bu sözünü tutmadı, diğerlerini tutmadığı gibi. Sadece Menbiç’te beraber değiller. Bu kadar silahı kim verdi? ABD verdi. Bizim ilişkilerimizi gölgeleyen konulardan bir tanesi nedir? ABD’nin YPG’ye verdiği silah ve YPG ile beraber hareket etmesi. YPG’ye desteği sürdürmek için çocukların bile inanmayacağı bahaneleri ortaya sürüyorlar. Örneğin Rakka’ya YPG ile girdiler DAEŞ’le anlaştılar. DAEŞ çekildi. Şimdi Suriye’nin çöl bölgesinde Irak sınırına yakın cep bölgeleri var DAEŞ’in. Koskoca bir şehire binlerce sivil insan da öldürdünüz. Giriyorsunuz efendim bu cepler halindekilerine niye müdahale etmiyorsunuz? Yok efendim direnç varmış. Bu sözler inandırıcı değil.”

‘YPG İLE İŞBİRLİĞİ İÇİN IŞİD’LİLERE KONMUYORLAR’

ABD’nin YPG ile işbirliğini sürdürmek için küçük gruplar halindeki IŞİD’lilere dokunmadığını iddia eden Çavuşoğlu, şöyle dedi: “Afrin bölgesindeki YPG teröristleri hem Afrin’deki DAEŞ’lileri serbest bıraktılar hem Fırat’ın doğusundaki DAEŞ’lileri getirip ÖSO ve Türkiye ordusuna karşı birlikte mücadele etmeye kalkıyorlar. Ama kim olursa olsun Afrin operasyonu emin adımlarla ilerliyor havadan ve karadan. Eğer ABD gereğini yapmazsa bu Menbiç için de geçerlidir. Fırat’ın doğusu için de geçerlidir. Çünkü bize yönelik bu örgütlerle mücadele etmezsek yarın daha büyük tehdit olarak ortaya çıkar. Suriye halkı teşekkür edecektir. Çünkü Suriye topraklarındaki teröristleri temizliyoruz ve buraları da ABD’nin yaptığı gibi YPG’ye değil Suriye halkına teslim ediyoruz. Ayrım yapmadan herkes bu bölgeye inşallah dönecektir.”

‘TÜRKİYE HİÇ BİR DOSTUNA YANLIŞ YAPMAZ’

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’in Türkiye ziyaretiyle ilgili soruya ise, şu karşılığı verdi: “Bizim ABD’den beklentilerimiz açık ve nettir ve kendileriyle de bu beklentilerimizi paylaştık. Artık biz vaat istemiyoruz. Somut adımlar istiyoruz. Belli konuları ABD ile konuşmak için kaybolana güvenin tesisi gerekiyor. Nedeni de ABD’dir. Çünkü Türkiye hiçbir dostuna yanlış yapmaz. Ama ABD’den çok ciddi hatalar gördük. FETÖ, YPG ve başka konularda. Bize verdiği sözleri tutmamıştır. Sözünü tutmayan ülke ne kadar güvenilir olur?”

 

‘ABD İLE İLİŞKİLERİMİZ ÇOK KRİTİK BİR NOKTADA’

Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD’ye güvenimizin kaybolması doğaldır. Bu güvenin tesisi gerekiyor. Söz, vaat istemiyoruz. Somut adımlar istiyoruz. Bu ziyarette değerlendireceğiz. Çünkü ilişkilerimiz çok kritik bir noktadadır. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak. Başka seçeneği yoktur. Bakanlıkla hem istihbarattaki arkadaşlarla hem de Cumhurbaşkanlığı Sözcümüz sayın Kalın ile görüşmeler yaptı. Somut konulara girilmedi ama Tillerson ziyareti önemlidir. Perşembe Cumhurbaşkanımız cuma günü bizimle görüşmelerde buluşacak ve bu konuları değerlendireceğiz.” (İSTANBUL/DHA)

Okumadan Geçme

193 bin TL’lik ‘örnek tuvalet’ 3 günde tahrip edildi

Yalova’da Dünya Tuvaletler Birliği (WTA) hibesiyle yaptırılarak cuma günü törenle hizmete açılan 193 bin TL’lik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *