SON DAKİKA

AYM Demirtaş kararını Genel Kurul’a sevk etti

HABER MERKEZİ- Anayasa Mahkemesi’nde bugün karara bağlanması beklenen HDP’nin tutulu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dosyası AYM Genel Kurulu’na sevk edildi. Karar için gün verilmedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) İkinci Bölümü, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusunu karara bağladı. Mahkeme dosyayı AYM Genel Kurulu’na sevk etti. Kararı önümüzdeki haftalarda AYM Genel Kurulu verecek. 4 Kasım 2016’da tutuklanan Demirtaş’ın avukatları tarafından AYM’ye yapılan başvuru yaklaşık 13 ay sonra gündeme alınarak, görüşüldü.

 

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davasında tutukluyken CHP’den İzmir milletvekili seçilen Mustafa Balbay’ın yaptığı bireysel başvuruyu ise kabul ederek, tahliyenin yolunu açın bir karara imza atmıştı. AYM, kararında şu değerlendirmeleri yapmıştı: “Başvurucunun milletvekili seçildikten sonraki tahliye taleplerinin reddine ilişkin kararlarda başvurucunun seçilme ve temsil hakkıyla yargılamanın tutuklu olarak sürdürülmesindeki kamu yararı arasında makul bir dengenin gözetilmediği, dolayısıyla Anayasa’nın 19. maddesinin 7. fıkrasının ihlal edildiğine karar verilmiştir.”

 

AYM, Balbay kararına rağmen 16 Kasım günü ilk kez görüşmeye başladığı tutuklu HDP’li milletvekillerinin dosyalarından Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın başvurusuna dair verdiği “kabul edilemez” kararıyla yeni bir içtihat oluşturdu.

AYM, Yıldırım hakkında verdiği kararını şöyle açıklamıştı: “Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu 16/11/2017 tarihinde, Gülser Yıldırım tarafından yapılan bireysel başvuruda (B. No: 2016/40170), “tutuklamanın hukuki olmadığına”, “ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiğine” ve “soruşturma dosyasına erişimin kısıtlandığına” ilişkin iddiaların açıkça dayanaktan yoksun olmaları, “yakalama ve gözaltına almanın hukuka aykırı olduğuna” ilişkin iddianın ise başvuru yollarının tüketilmemiş olması nedenleriyle kabul edilemez olduğuna karar vermiştir.”

Aynı gün açıklanan gerekçeli kararda ise, “Bugüne kadar bir milletvekilinin milletvekili olarak görev yaptığı sırada tutuklanmasının hukuki olmadığı yönünde herhangi bir karar vermemiştir” denilerek, Balbay kararına da atıf yapılarak, bu başvuru için koşulların farklı olduğu ileri sürdü.

Okumadan Geçme

Eski CİA Başkanı: Özerk bir Kürdistan’ı Ankara’ya anlatmalıyız

HABER MERKEZİ – Eski ABD Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) Başkanı Michael Hayden, “Irak ve Suriye’nin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com