SON DAKİKA

38 günlük bebek davasında mütalaa verildi: 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet istendi

VAN – Cinsel istismar sonucu öldürülen 38 günlük bebeğin beşinci duruşmasında detaylı ATK raporu okundu ve savcı mütalaasını verdi. Sanık F.A’ya 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, anne P.T’ye ağırlaştırılmış müebbet ve Y.G’ye ise 15’ten 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Van’da Ocak ayında 38 günlük bebeği cinsel istismara maruz bırakarak ölümüne sebep olan F.A, Y.G. ve bebeğin annesi P.T. hakkında açılan davanın beşinci duruşması Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Nitelikli cinsel istismar” ve “İnsan öldürme” suçlamasıyla açılan davanın duruşmasına tutuklu 3 sanıktan F.A ve Y.G. hazır bulunurken, anne P.T ise SEGBİS’le bağlandı. Duruşmada, daha önce müdahil olan Van, Diyarbakır ve Bursa barolarından çok sayıda avukat hazır bulunurken, sanık avukatları da yer aldı.

ATK RAPORUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi. Duruşmada daha önce istenen Biyoloji İhtisas Kurumunun hazırladığı ATK raporundaki bulgular okundu. Savunma yapan Anne P.T. suçlamaları kabul etmeyerek diğer sanık F.A’ı suçladı.

Sanık F.A. ise istismar suçunu işlemediğini ve annenin psikolojisinin iyi olmadığını öne sürerek, bebeğe “yardım” ettiğini söyledi.

Sanık Y.G. de, suçlamaları kabul etmeyerek, P.T. ile F.A’ya sadece yer bulmak için yanlarında bulunduğunu öne sürdü.

SANIK AVUKATLARDAN İLGİNÇ SAVUNMA: SALLANDIRILMIŞ BEBEK SENDROM!

Daha sonra savunma yapan sanık avukatları, hazırlanan detaylı ATK raporu bulgularına rağmen “Nitelikli istismar” suçunun muğlakta olduğunu, raporunu hazırlayan ilk doktorların acele bir sonuç çıkardığını ve buna yönelik delil olmadığını söyledi. Sanık avukatları, “Biz yaptığımız araştırmalar sonucunda bebeğin kafatasında bulunan travma buna bağlı oluşan gözdeki morlukların ‘sallandırılmış bebek sendromu’ sonucu ortaya çıktığını düşünüyoruz. Bebek çok sallandığı için ölümü meydana gelmiştir. Ayrıca müvekkilimiz Y.G’in tombala oynaması ya da ailesiyle görüşmüyor olması onu suçlu duruma düşürmez. Y.G. sadece yardıma muhtaç bir bebeğe yardım etmiş ve kalacak yer temin etmiştir. Bütün sanıkların HTS kayıtlarının incelenmesini ve detaylı raporun tekrar incelenmesini ve tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz” şeklinde savunma yaptı.

TİMUR: İHMALİ BULUNAN KAMU GÖREVLİLERİ TESPİT EDİLMELİ

Bebek adına müdahil olan barolar adına savunma yapan Van Barosu Başkanı Murat Timur, işlenen büyük bir suçun sanık avukatları tarafından hafifleştirildiğine dikkat çekti. Timur, “Bu dosyada 38 günlük bir bebeğe karşı işlenen suç öne çıksa da, ortada iki suç bulunuyor. Sanık P.A. 8 yıl önce doğum yapmış ve bu bebeğin Sosyal Hizmetler Müdürlüğünde olduğu tespit edildi. Anne 8 yıl önce doğum yaptığına göre daha 13-14 yaşında nitelikli cinsel istismara uğradığı ortadadır. Öncelikle bu olayla ilgili adli süreçte araştırılmalı ve bugün 8 yaşında olan çocukla ilgili koruma kararları Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Adalet Bakanlığına sorulmasını talep ediyoruz. Bunun yanında erken yaşta istismara uğrayan bir istismar sonrası çocuk doğuran ve çocuğu devlet koruması altına alınan cezaevine hamile iken giren genç bir anne ile ilgili olarak çocuk istismarının önlenmesi konusunda sorumluluğu bulunan ihbar yükümlülüğü yerine getirmeyen kamu kurum temsilcilerinin tespit edilmesini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yazılmasını ve bu kişilerin tespit edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Anne P.T’nin doğum izniyle cezaevinden çıktığını ve denetlenmesi gerekirken bu denetlemenin yapılmadığını kaydeden Timur, AİHM karalarında belirtilen “devletin pozitif yükümlülüğünün” yerine getirilmediğini söyledi. Timur, “ATK’nin hazırladığı detaylı rapor aslında her şeyi ortaya koyuyor. Raporda, bebeğin künt ile kafasına vurulması sonucu kafa travması yaşadığı ve mağdur bebeğin üstünde kıyafetlerinde çıkan bütün bulguların sonucu olarak heyetin bütün üyeleri istismarı var olduğuna kanaat getirmiştir. Olay da ihmali olan kamu görevlilerine ilişkin soruşturmanın yapılması ve sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

İKİ SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Sonra mütalaasını veren savcı, her 3 sanığın da davanın başından beri çelişkili ifadeler verdiğini ve işlenen suçun ATK ve doktor raporlarıyla sabit olduğunu söyledi. Savcı mütalaasını şöyle sürdürdü: “Maktulün üzerinden alınan sürüntü örnekleri ve maktule ait kıyafetler ile sanık F.A. ait örneklerin uyumlu olduğu Ankara Kriminal Polis Laboratuvarın uzmanlık numaralı raporuyla belirlendiği, bu haliyle sanığın maktule yönelik nitelikli cinsel istismar saldırı eylemini gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Maktul bebeğin künt kafa travmasına bağlı kafatası kırıklarıyla birlikte, beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu öldüğü anlaşılmıştır. Sanık F.A. ile P.T’nin beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumdaki bebeği canavarca hisle öldürdükleri alınan beyanlarda birbirini suçladıkları sanık Y.G’de olay öncesi ve sonrasında sanıklarla birlikte olduğu, maktul bebekteki inlemeleri duyduğu halde müdahale etmediği ve sanıklara yardım ettiği anlaşılmıştır.”

Savcı mütalaasında, sanık F.A’ya “nitelikli istismar ve canavarca hisle eziyet çektirerek insan öldürmek” suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, anne P.T’ye “canavarca hisle insan öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, sanık Y.G’ye ise “suça yardım etmekten” 15’ten 20 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Mütalaaya karşı sanık avukatlarının yapacağı savunma için duruşma 22 Aralık’a ertelendi.

 

Kaynak : Mezopotamya Ajansı

Okumadan Geçme

Kaybolan Evrim Atış’ın anne ve babası için tutuklama talebi

Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da yaylada kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek ve babası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *