SON DAKİKA
CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKAN YARDIMCISI VE PARTI SOZCUSU BULENT TEZCAN ITTIFAKI OLUSTURAN PARTI TEMSILCILERIYLE YSKYA PROTOKOLU BILDIRDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

Millet İttifakı’nı oluşturan dört siyasi partinin, “iyileştirilmiş parlamenter sistem” vaadine yönelik yol haritasını belirlemek için kurduğu ortak komisyonun çalışmalarında sona gelindi. Komisyon için iki senaryo öne çıkıyor.

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre, ittifakın ortak ekonomik vaatlerinin de takvimlendirilmesi beklenen deklarasyonun ne zaman ve nasıl açıklanacağı konusunda ise iki senaryo konuşuluyor. En erken Razaman Bayramı sonrasında kamuoyuna duyurulması planlanan deklarasyonun, genel başkanlar ya da cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalacak muhalefet adayı tarafından açıklanması seçenekleri tartışılıyor.

Yeni yönetim sistemine geçiş için anayasa değişikliği gerektiğinden, seçimlerin ardından oluşacak Meclis aritmetiğine göre planlamalar yapılacak. Millet İttifakı’nın anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşması durumunda “toplumsal uzlaşmaya” dayalı “sivil” bir anayasa yazılması için çalışmalara başlanacak. Anayasayı değiştirmek için yeterli sayıya ulaşılmaması durunda ise TBMM’deki diğer siyasi partilerle “uzlaşma” aranacak. Anayasa çalışmaları ortak komisyon çalışmalarından bağımsız olarak seçimlerin ardından yürütülmeye başlanacak.(DUVAR)

Okumadan Geçme

193 bin TL’lik ‘örnek tuvalet’ 3 günde tahrip edildi

Yalova’da Dünya Tuvaletler Birliği (WTA) hibesiyle yaptırılarak cuma günü törenle hizmete açılan 193 bin TL’lik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu *